Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas: Výjimka pro zavedení eura by se s EU jen těžko vyjednávala

Václav Klaus a Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus a Petr Nečas | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Česká republika by podle premiéra Petra Nečase jen těžko vyjednala takovou změnu přístupové smlouvy k Evropské unii, která by znamenala výjimku pro zavedení eura. Premiér tak reagoval na požadavek prezidenta Václava Klause.

Uvedl to server iDnes.cz.
"Já bych v tuto chvíli nepředjímal žádné řešení. Byl by to naprosto uměle dělaný politický akt, navíc velmi těžko dosažitelný," odvětil premiér a předseda ODS Petr Nečas serveru na dotaz, jak vnímá požadavek prezidenta Klause, aby se Česko pokusilo vyjednat opt out, tedy podobnou výjimku pro euro, jakou nyní mají Dánsko či Velká Británie.

"Vyžadovalo by to změnu přístupové smlouvy schválené všemi 27 členskými zeměmi," připomněl premiér. Zdůraznil, že Česko nyní nemá stanovený žádný termín pro přijetí eura. "Fakticky si sami rozhodujeme, zda a kdy tento krok uděláme, přestože jsme se k němu zavázali. Není časově nijak ohraničen," uvedl. Opt out na euro podle něj proto nemusí být napsán v přístupové smlouvě.

O tom, že by si prezident výjimku přál, řekli včera iDnes.cz pod podmínkou anonymity dva členové Nečasovy vlády. Nečas potvrdil, že prezident Klaus poslal určitý dopis, ale nechtěl jeho obsah blíže komentovat. Vláda nyní podle serveru řeší, jak se postaví k možnosti, že by se na záchranných plánech pro země eurozóny podílely i země, které eurem neplatí.

Čtěte také:


V materiálu, který dostali ministři Nečasovy vlády, se doslova uvádí: "Rýsuje se přitom několik scénářů možné podoby uvedeného mechanismu, včetně možné participace nečlenských států eurozóny na něm. V tuto chvíli je zapotřebí konkretizovat vyjednávací pozici České republiky," píše se v textu.

Jednání o krizovém mechanismu jsou v počátcích
Premiér ve čtvrtek na otázku k materiálu, který měla na stole vláda v utajeném režimu, serveru sdělil, že žádná taková věc na vládě nebyla projednávána. V pátek se vyjádřil, že jednání jsou teprve v naprostém počátku. "Krizový mechanismus není nyní ani navržen. Většina návrhů směřuje k tomu, že by se tento krizový mechanismus týkal pouze členských zemí eurozóny," řekl Nečas.

Zdrženlivý k možnosti, že by se zapojení do tohoto plánu týkalo i České republiky, je ministr financí Miroslav Kalousek. Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka by "pokládal za nešťastné", kdyby ČR měla platit "daňové experimenty" v jiných zemích unie.

Jeden z ministrů, který na spor ve vládě server upozornil, řekl, že k zapojení do evropského plánu je zdrženlivá i centrální banka. iDnes připomněl i Klausovo středeční vyjádření, že euro je politický a ekonomický projekt, který byl od počátku riskantní.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.