23. srpna 2010 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas: Zákoník práce řádně projednáme, nemusí platit už od ledna

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas připustil, že chystaná vládní novela zákoníku práce by mohla platit o něco později než od ledna, jak se předpokládá. Po dnešním jednání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem premiér novinářům řekl, že dá přednost pečlivějšímu projednávání předlohy před rychlostí.

Jak má vypadat nový zákoník?

Mezi změnami, se kterými počítá ministerstvo práce a sociálních věcí, je například prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby. Podle vlády opatření přispějí ke vzniku nových pracovních míst. Podle odborů ale je celé vládní prohlášení nejsilnějším útokem na práva zaměstnanců za posledních dvacet let.

"Než obcházet standardní jednací procesy, dovedu si představit, že by novela mohla platit později, 1. leden není žádný fetiš," uvedl Nečas. Vláda bude předlohu projednávat v září, legislativní proces se prý nemusí do konce roku stihnout. O zákoníku bude vláda jednat s odbory v tripartitě i bilaterálně.

Nečas a Zavadil dnes jednali o způsobu komunikace mezi vládou a odbory.

Premiér uvedl, že má na dialogu zájem nejen v rámci tripartity, ale i bilaterálně. Jednání budou třeba o důchodové a zdravotní reformě.

"Domníváme se, že rozumná vláda bude chtít naslouchat argumentům, které máme my k důchodové a zdravotní reformě. Budou to nevratné kroky," podotkl Zavadil. Nečas očekává, že vláda se s odbory ve všem neshodne, neznamená to ale, že s nimi nebude debatovat a případně hledat pro obě strany přijatelné řešení.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...