Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas: Zákoník práce řádně projednáme, nemusí platit už od ledna

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas připustil, že chystaná vládní novela zákoníku práce by mohla platit o něco později než od ledna, jak se předpokládá. Po dnešním jednání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem premiér novinářům řekl, že dá přednost pečlivějšímu projednávání předlohy před rychlostí.

Jak má vypadat nový zákoník?

Mezi změnami, se kterými počítá ministerstvo práce a sociálních věcí, je například prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby. Podle vlády opatření přispějí ke vzniku nových pracovních míst. Podle odborů ale je celé vládní prohlášení nejsilnějším útokem na práva zaměstnanců za posledních dvacet let.

"Než obcházet standardní jednací procesy, dovedu si představit, že by novela mohla platit později, 1. leden není žádný fetiš," uvedl Nečas. Vláda bude předlohu projednávat v září, legislativní proces se prý nemusí do konce roku stihnout. O zákoníku bude vláda jednat s odbory v tripartitě i bilaterálně.

Nečas a Zavadil dnes jednali o způsobu komunikace mezi vládou a odbory.

Premiér uvedl, že má na dialogu zájem nejen v rámci tripartity, ale i bilaterálně. Jednání budou třeba o důchodové a zdravotní reformě.

"Domníváme se, že rozumná vláda bude chtít naslouchat argumentům, které máme my k důchodové a zdravotní reformě. Budou to nevratné kroky," podotkl Zavadil. Nečas očekává, že vláda se s odbory ve všem neshodne, neznamená to ale, že s nimi nebude debatovat a případně hledat pro obě strany přijatelné řešení.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!