24. května 2012 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas: Zastavení plateb z EU zvedne schodek rozpočtu na šest procent

Český premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Schodek letošního státního rozpočtu by mohl v případě, že by Evropská unie zastavila Česku kvůli problémům s čerpáním všechny platby z unijních fondů, vystoupat až na šest procent hrubého domácího produktu.

Po jednání s šéfem Evropské komise Josém Barrosem to v Bruselu řekl premiér Petr Nečas. Jeho kabinet by chtěl deficit stlačit pod tři procenta HDP. Ministr financí Miroslav Kalousek upozornil, že jde čistě o hypotetický vývoj.

Barroso podotkl, že byla zjištěna řada problémů s čerpáním fondů v EU, a to jak ze strany českých, tak unijních kontrolorů. Nyní je nezbytné přistoupit k odstranění těchto problémů. Praha a Brusel už mezi sebou uzavřely plán, který by to měl zajistit. Než budou opatření z tohoto plánu uvedena do praxe, nemohou se uskutečnit žádné platby peněz pro české programy, řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

"Kdyby skutečně v tom nejhorším scénáři byly zastaveny všechny platby, tak by deficit veřejných financí v České republice mohl skokově narůst až k šesti procentům hrubého domácího produktu, což by totálním způsobem destruovalo konsolidační strategii vlády," řekl Nečas.

"My jsme proplatili desítky miliard, které nemáme dosud proplaceny z EU. Ale nikde není řečeno, že proplaceny nebudou. To riziko je sice v desítkách miliard, což jsou procenta HDP, ale je to absolutně hypotetické riziko,"  řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj chtěl premiér zřejmě poukázat pouze na rozsah toho problému.

O penězích z fondů se rozhodne v létě

O tom, jak to nakonec s penězi ve fondech EU pro Česko bude, by mělo být jasnější do konce července. Praha musí zaslat do Bruselu informace a českými úřady provedené audity. V červnu a v červenci vše prozkoumají evropští experti. Pak by komise měla říct, k jakému závěru dospěli.

Velké problémy, na které Brusel opakovaně Prahu upozornil, v minulých měsících provázely třeba operační program Vzdělání pro konkurenceschopnost.

Z něj by Česko mělo získat až 53 miliard korun. Reálně ale hrozí, že o značnou část by mohla přijít. Brusel pozastavil kvůli potížím týkajících se auditního a kontrolního systému zpětné proplácení peněz. To by ale v důsledku znamenalo to, že by peníze šly z českého rozpočtu, a negativně tak ovlivnily rozpočtový schodek.

Platby ale de facto stojí i u dalších fondů. U řady Česko o proplácení nežádá, neboť by to mohlo být odmítnuto. Normálně tak v podstatě fungují jen dva z více než dvou desítek programů.

Peníze z evropských fondů můžou pomoct, ale i zničit motivaci k podnikání, míní analytik

Zda by zastavení čerpání peněz z evropských fondů rozpočtu uškodilo, nebo pomohlo, je podle analytika Patria Finance Davida Marka otázkou. Použití peněz z evropských fondů totiž vyžaduje spolufinancování, a zatěžuje tak české veřejné finance. "Jsou země, kterým peníze z evropských fondů pomohly, ale jsou i země, kde tyto peníze zničily motivaci k normálnímu podnikání a práci. Řecko je ukázkovým příkladem," uvedl Marek.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že sociální demokraté budou na nejbližší schůzi sněmovny opět požadovat, aby premiér a ministr financí informovali o situaci kolem evropských dotací. Na minulé schůzi tuto informaci vláda a premiér odmítli sněmovně poskytnout.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz