27. prosince 2010 15:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečasově vládě se nepodaří zpomalit nárůst dluhu, myslí si Češi

Miroslav Kalousek se složenkou na úhradu státního dluhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek se složenkou na úhradu státního dluhu. | foto: TOP 09

PRAHA Více než tři čtvrtiny Čechů považují tempo růstu státního dluhu za jeden z největších problémů své země. Vnímá to tak 76 procent občanů, vyplývá z průzkumu agentury STEM. Podle 60 procent populace se nepodaří toto tempo výrazně snížit ani vládě Petra Nečase.

Hlavní cestou ke snižování tempa růstu státního dluhu jsou zatím podle Nečasovy vlády zejména úsporná opatření a snižování veřejných výdajů státu.

V názoru na politiku úsporných opatření a snižování veřejných výdajů je veřejnost rozdělena na zhruba dvě stejné skupiny, souhlasí s ní 49 procent Čechů, proti se staví 51 procent.

Tempo růstu státního dluhu považují za jeden z největších problémů země stoupenci všech parlamentních stran. Z průzkumu je ovšem podle STEM zřejmé, že sympatizanti stran vládní koalice kladou na tento problém větší důraz.

Radek John, Petr Nečas a Miroslav Kalousek po jednáníSe stranickými preferencemi dotázaných úžeji souvisí názory na politiku škrtů a zejména očekávání, zda se nynější vládě podaří výrazně snížit tempo růstu zadlužování. Stoupenci koaličních stran, zejména ODS a TOP 09, projevují se škrty a úsporami většinou souhlas, mezi příznivci opozice naopak převažuje nesouhlas.

Státní dluh roste rychleji než loni

Státní dluh České republiky roste letos rychleji než loni. V letošním roce do konce září stoupl o téměř 207 miliard korun na 1,385 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 132.000 korun. Během loňského roku se státní dluh zvýšil o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun.

Rok 2010 v obrazech

Průzkumu STEM se na přelomu listopadu a prosince zúčastnilo 1223 lidí starších 18 let.

Lidovky.cz, ČTK