15. října 2012 19:08, aktualizováno  21:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas začal ustupovat rebelům. Brzdí zvyšování daní

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Předseda vlády Petr Nečas představil spolustraníkům nový balíček daňové reformy. Reaguje tím na požadavky rebelů a také na výsledky voleb, v nichž vládní strany utrpěly drtivou porážku.

"Seznámil jsem členy výkonné rady s kompromisním návrhem, který je podle mého názoru takový, že by byl dojednatelný uvnitř ODS, ale i s koaličními partnery," řekl premiér Petr Nečas. Detaily však nechtěl komentovat.

Daňový balíček

Původní balíček plánoval zvýšit DPH o jeden procentní bod - u snížené sazby ze 14 na 15, u základní sazby z 20 na 21 procent. Zavádět má také dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály živnostníků a ruší slevu na dani u pracujících důchodců. Podle vlády má přinést asi 25 miliard korun.

Kompromisní návrh podle všeho obsahuje zvýšení nižší sazby DPH ze 14 na 15 procent. Základní sazba by se ale příští rok nezvyšovala.

Kalousek souhlasí, ale chce konec 'cukání'

S kompromisem souhlasí i ministr financí Miroslav Kalousek, žádá ale záruku přijetí penzijní reformy a církevních restitucí. "Nevíme, zda nás předseda vlády osloví, ale obecně platí, abychom mu nekomplikovali situaci, tak jsme připraveni k určitému kompromisu v konsolidačním balíčku," řekl Kalousek. Podmínkou ale prý budou garance schválení penzijní reformy a církevních restitucí. "Chtěli bychom také alespoň morální závazek, že podobné chování - nedodržování dohod a cukání, bylo naposledy," dodal.

Vládní stabilizační balíček, který obsahuje vyšší DPH a další změny posilující státní rozpočet, odmítla šestice poslanců ODS. Vláda ho poté předložila ve stejném znění a spojila s ním důvěru. S rebely nyní vedení ODS o balíčku vyjednává.

Ministr financí vládní návrh měnit nechtěl. Nyní připomíná, že pokud by se příští rok nezvyšovala základní dvacetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty, znamenalo by to ve státním rozpočtu výpadek zhruba deseti miliard korun. O stejnou částku by musely být nižší výdaje.

Šnajdr: Diskuze byla temperamentní a vášnivá

Podle jednoho z rebelujících poslanců Marka Šnajdra by se ODS v následujících týdnech měla bavit nejen o daňovém balíčku. "Je naprosto relevantní, že se musíme bavit o hlavních vládních prioritách ve zbývajícím funkčním období, které vláda má," řekl Šnajdr.

Poslanec a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS)

Nečas novinářům také řekl, že na jednání výkonné rady ODS nezazněla výzva, aby rezignoval. Podle Šnajdra ale byla diskuse na výkonné radě "temperamentní a vášnivá". "Koneckonců s výsledkem voleb, jak jinak by to asi mohlo být. Diskuse bude pokračovat a její vyústění bude nepochybně na kongresu ODS na počátku listopadu," řekl Šnajdr. Je podle něj logické, že výrazný neúspěch v v krajských a senátních volbách se promítne do rozhodování o novém vedení ODS.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz