12. října 2010 12:53, aktualizováno  14:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečasův slib: Elektřina nezdraží o víc než pět procent, Kalouskův návrh je populismus

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Připravovaná opatření vlády mohou podle premiéra Petra Nečase (ODS) v příštím roce snížit avizované zvýšení cen elektřiny na pět procent. Slibovat zachování cen elektřiny při nárůstu počtu solárních elektráren s regulovanou výkupní cenou je ale podle premiéra nerealistické a populistické.

"Jsme schopni nárůst cen v domácnosti udržet na pěti procentech u domácností a někde mezi sedmi osmi procenty u firem," uvedl premiér na tiskové konferenci s tím, že emisní povolenky je možné na vyrovnání snížení cen elektřiny použít až v roce 2013.

Čtěte také

Elektřina by nemusela zdražit. Kalousek chce využít emisních povolenek


Podle Nečase je třeba připravit sadu opatření, nespoléhat se pouze na povolenky, jak v pondělí navrhl Kalousek. Skok v ceně elektřiny by tento krok podle něj pouze na několik let oddálil, protože zisk z povolenek bude omezený. V aukcích bude podle něj možné prodat povolenky v objemu 45 miliard korun.

Fotovoltaická asociace chystá stížnost na Energetický regulační úřad

Česká fotovoltaická průmyslová asociace podá ústavní stížnost na Energetický regulační úřad kvůli očekávanému zdražení elektřiny v důsledku rozvoje solárních elektráren. Podle asociace je odhad regulačního úřadu, který avizuje zdražení elektřiny v roce 2011 pro domácnosti o 12 procent a pro podniky o zhruba 17 procent, chybný a neodůvodněně vysoký.

"Všechny obnovitelné zdroje způsobí zdražení o sedm až osm procent (pro domácnosti), přičemž fotovoltaika pouze pět až šest procent," uvedl prezident asociace František Smolka. Regulační úřad ve svém odhadu podle Smolky selhává.

"Je dobré se zeptat, jestli jde pouze o nekompetentní přístup či důsledek lobby velkých elektrárenských koncernů," dodal k propočtům regulátora. Pro podniky elektřina příští rok podle fotovoltaické asociace zdraží o zhruba 12 procent.

Asociace tvrdí, že odhad zdražení energetického ragulačního úřadu bude mít negativní dopad na spotřebitele. "Na chybném odhadu vydělají pouze velké energetické společnosti," uvedl Smolka. "V konečném důsledku bude za původce zdražení neprávem označována fotovoltaika, přitom za to mohou špatně nastavená pravidla," dodal.

Vláda podle premiéra počítá s daní zatěžující zdroje solární energie tak, aby návratnost investic do zařízení činila 15 let. Další změnu bude znamenat zvýšení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu.

Vláda se chce zvyšujícím cenám za elektřinu vyhnout
"Chceme sjednotit dobu návratnosti na patnáct let, takže daň bude odstupňována," uvedl. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka jeho úřad propočítává různé modely.

"Máme konkrétně propracovaný plán a můžu říct, že pracujeme s číslem 5,4 procenta pro domácnosti a s číslem 7,2 procenta pro průmysl. Zbytek si dopracováváme spoluúčastí státního rozpočtu, případně zdaněním obnovitelných zdrojů,"řekl v pondělí večer České televizi ministr Kocourek s tím, že vláda hledá cesty, jak odběratelům elektřiny od zdražení ulevit.

"Něco zaplatí spotřebitelé, to je nezbytně nutné. Něco zaplatí státní rozpočet. A něco musí zaplatit obnovitelné zdroje," uvedl ministr. Podle Nečase je nemyslitelné, aby se řešení problému nepodílel fotovoltaický byznys.

Zdražení elektřiny v příštím roce hrozí kvůli prudkém rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Pro domácnosti hrozí podle Energetického regulačního úřadu zdražení elektřiny o asi 12 procent, pro podniky o zhruba 17 procent.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!