22. listopadu 2012 13:30, aktualizováno  19:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fuksa bude ředitelem v Aeroholdingu, zařídí privatizaci ČSA

Ivan Fuksa na nedělním kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Fuksa na nedělním kongresu ODS | foto: ČTK

PRAHA Ivan Fuksa bude od 1. ledna vrchním ředitelem Českého Aeroholdingu a má mít na starosti především vstup strategického partnera do národního leteckého dopravce, ČSA. Serveru Lidovky.cz to potvrdila mluvčí Českého Aeroholdingu Michaela Lagronová.

„Pana Fuksu jsme oslovili sami. Ceníme si jeho zkušeností z působení v dozorčí radě Letiště Praha. Podobné problematice se navíc věnoval už jako náměstek na ministerstvu financí,“ uvedla Lagronová.

Ivan Fuksa

Fuksa od ledna 2007 do května 2010 zastával funkci prvního náměstka ministrů financí Miroslava Kalouska (nyní TOP 09) a nestraníka Eduarda Janoty. Krátce po zvolení do Sněmovny v květnu 2010 byl jmenován ministrem zemědělství, kterým byl do svého odvolání loni v říjnu.

Start příprav na vstup strategického partnera do ČSA v listopadu schválila vláda.

Na začátku listopadu, na kongresu ODS v Brně, se Fuksa postavil premiérovi Petru Nečasovi v boji o křeslo předsedy nejsilnější vládní strany. Získal sice téměř třetinu hlasů, přesto ale vyklidil pole a složil svůj mandát ve sněmovně.

Od července 2010 do sklonku loňského roku Fuksa v Nečasově vládě působil jako ministr zemědělství. Premiér ho ale z kabinetu odvolal kvůli tomu, že se schůzemi vlády „promlčel“. Fuksa tehdy argumentoval, že ho Nečas odstranil kvůli kritice fungování ODS.

Privatizace ČSA

Hledání strategického partnera pro ČSA schválila vláda a mateřská společnost Český Aeroholding obeslala 50 největších světových dopravců s výzvou k podání nabídek. Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009.

O ČSA se mají zajímat čtyři velké letecké společnosti. Kromě Air France-KLM, které o národního dopravce měly zájem už před třemi lety, jde prý o Turkish Airlines, Etihad Airways z Abú Zabí a Korean Air. Stát v ČSA plánuje prodat maximálně 50 procent minus jednu akcii, aby si i po transakci firma zachovala statut národního dopravce.

ČTK

kalJan Kálal

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč