26. října 2011 10:48, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nechte nás dostavět Temelín, bude lobbovat Obama

Premiér Petr Nečas míří na setkání s americkým prezidentem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas míří na setkání s americkým prezidentem. | foto: ČTK

WASHINGTON Výběrové řízení na dostavbu temelínské jaderné elektrárny bude nepochybně hlavním tématem čtvrteční schůzky amerického prezidenta Baracka Obamy s českým premiérem Petrem Nečasem v Bílém domě.

Američané chtějí zdůraznit svůj zájem o získání zakázky v hodnotě několika set miliard korun, která by Spojeným státům mimo jiné přinesla potřebná pracovní místa v době, kdy se země dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností.

Ekonomika tématem číslo jedna

Hlavní téma jednání amerického prezidenta s předsedou české vlády odráží posun ve vztazích obou zemí po loňském odstoupení Spojených států od plánů na vybudování součástí protiraketové obrany v Česku a Polsku.

Bezpečnostní otázky, které dominovaly předchozím návštěvám českých premiérů Vladimíra Špidly a Mirka Topolánka v Bílém domě v letech 2003, respektive 2008, vystřídala ekonomika.


Američané přitom v uplynulých měsících opakovaně dávali najevo, jak moc jim na vítězství v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně záleží. Společnost Westinghouse, kterou americká administrativa podporuje, má sice japonské vlastníky, pracovní místa by ale případná zakázka vytvořila v USA.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle letošního vyjádření amerického velvyslance v Česku Normana Eisena, který Temelín označil za svůj hlavní úkol, proto Obama snahu Westinghousu zvítězit v tendru sleduje.

Na té nabídce mu záleží, protože chce, aby naši spojenci hospodářsky prosperovali a aby i USA hospodářsky prosperovaly," řekl na jaře Eisen.

"Přijetí nabídky Westinghousu by znamenalo silný nárůst počtu pracovních míst v obou zemích," dodal. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by se mělo rozhodnout o vítězi.

Jaderná elektrárna Temelín

O lukrativní zakázku na dostavbu Temelína usilují ještě francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Jejich zástupci stejně jako Američané lobbují za svůj úspěch v tendru.

Medveděv přijede lobbovat

Nečas tak o Temelínu hovořil na únorové schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Do Prahy se pak chystá ruský prezident Dmitrij Medveděv. Podle českých diplomatů je třeba Nečasovu návštěvu v Bílém domě třeba vnímat i v tomto kontextu.

Češi chtějí - nehledě na temelínskou zakázku - se Spojenými státy obecně prohlubovat ekonomickou spolupráci. Obě země loni zahájily obchodní dialog, který by měl povzbudit výměnu zboží a investice mezi oběma zeměmi. Zaměří se především na výzkum a vývoj, informační technologie a energii. Nečas se v pátek ve Washingtonu sejde se zástupci amerických podnikatelů.

Změna plánu

Nečas by do Spojených států měl přicestovat v noci ze středy na čtvrtek. Původně měl dorazit dříve a zúčastnit se ve středu večer místního času recepce u příležitosti 28. října na české ambasádě. Kvůli plánovanému jednání Evropské unie o dluhové krizi v Bruselu ji ale nestihne. S Obamou by se měl sejít ve čtvrtek odpoledne místního času. Zpátky do Česka se premiér vrátí v pátek.

Kromě ekonomických otázek by Nečas s Obamou měl hovořit i o bezpečnosti. Lze očekávat, že se oba státníci dotknou české vojenské přítomnosti v Afghánistánu, kterou američtí činitelé v minulosti opakovaně vyzdvihovali.

Z bezpečnostních témat přijde na řadu i chystaný summit Severoatlantické aliance v Chicagu v příštím roce. Oba státníci by měli hovořit i o ochraně lidských práv ve světě.

Důležitým tématem, které opět do značné míry souvisí s Temelínem, pak je v poslední době ve vzájemných vztazích i vědeckotechnická spolupráce. Česko s USA již loni ve Washingtonu podepsalo deklaraci o spolupráci v jaderné energetice. Do spolupráce v jaderném výzkumu jsou například zapojeny některé americké a české univerzity; mimo jiné Vysoké učení technické v Brně či České vysoké učení technické v Praze.

Dárek pro Obamu

Obamovi přiveze Nečas jako dárek luxusní dárkovou sadu Splendid se zlatým dekorem značky Moser. Sada obsahuje jednu karafu a šest skleniček na vodu.

Dárková sada značky Moser, kterou od premiéra Petra Nečasem dostane darem americký prezident Barack Obama.

Moser patří k jedněm z nejtradičnějších a nejvýznamnějších českých výrobců skla a porcelánu. Již 150 let se věnuje tradiční ruční výrobě luxusního skla. Křišťálové sklo SPLENDID patří mezi nejproslulejší moserovské nápojové a interiérové soubory.

"Právě výrobky značky Moser vhodně reprezentují Českou republiku, proto byla tato sada zvolena jako dar pro prezidenta USA," uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!