3. února 2014 9:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nedohledatelné firmy dluží miliardy na daních. Chybí úředníci

Rozpočet - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet - ilustrační | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Firmy, které jsou ve skutečnosti prázdnými schránkami, představují podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu hlavní problém při vymáhání daňových nedoplatků. Z téměř 80 velkých dlužníků daně z přidané hodnoty (DPH) je víc než polovina nedohledatelných.

Podle zprávy NKÚ loni na konci dubna 77 firem s nedoplatkem DPH nad sto milionů korun dlužilo celkem 25,7 miliardy korun. Z toho 45 společností bylo prázdnými schránkami s dluhy na DPH právě bezmála 16 miliard korun.

Nezaplacené daně podle zprávy NKÚ narůstají. V roce 2012 se vyšplhaly na 134,7 miliardy korun, DPH z toho tvořila 82,5 miliardy. O rok dřív finanční úřady evidovaly daňové nedoplatky 118,8 miliardy korun, v roce 2010 to bylo 106,4 miliardy. Z vymáhaných nezaplacených daní se v letech 2010 až 2012 dařilo podle zprávy NKÚ získat méně než desetinu.

Účelově založené firmy jsou podle NKÚ největšími dlužníky a vymáhání nedoplatků nelze u nich ani zahájit. "Jde o trvalý stav, na němž nezměnila nic ani řada opatření, která si kladla za cíl předcházet daňovým únikům a zefektivnit vymáhání dlužných daní," napsali kontroloři.

Chybí úředníci

Současně připomněli, že ačkoli přibývá daňových nedoplatků, počet pracovníků vymáhacích oddělení se snižuje. Na kontrolovaných územních pracovištích finanční správy podle NKÚ připadá na jednoho pracovníka zhruba 600 dlužníků, v Praze 1 a 4 je počet dlužníků na jednoho pracovníka dokonce téměř trojnásobný.

Také finanční pracoviště podle NKÚ uvádí, že jejich nedostatečné personální obsazení vzhledem k počtu dlužníků, objemu daňových nedoplatků a nárůstu administrativních úkonů je jedním faktorů negativně ovlivňujících vymáhání.

K vnějším faktorům ovlivňujícím vymáhání patří i časté změny právních předpisů, které vyžadují zásadní zásahy do Automatizovaného daňového informačního systému, doplnili kontroloři.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz