14. března 2012 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nedostatek vajec? Selhání levicové EU, vysvětluje Klaus

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Náhlé zvýšení cen vajec a jejich nedostatek není podle prezidenta Václava Klause selháním trhu, nýbrž Evropské unie. Ta totiž dnes podle něj představuje dominantní „druhý stát“, který permanentně pošlapává trh.

Klaus se o vajíčkách rozepsal v komentáři otištěném v dnešním vydání Lidových novin. Nejprve zavzpomínal na to, jak podobný nedostatek vajec v Československu vysvětloval americkému profesorovi astrofyziky během svého studijního pobytu v USA v roce 1969.

Současný vaječný problém je podle Klause tomu z dob centrálně plánované ekonomiky podobný. I teď totiž za nedostatek nemůže trh, ale stát.

„Pomohly k němu jistě i pár týdnů trvající mrazy, kdy slepice nenesly, ale hlavní příčinou skokového zvýšení cen vajíček byl opět zásah státu – v daném případě nadiktovaná minimální velikost klecí pro slepice, zákaz dovozů, monopol domácích výrobců atd.,“ píše Klaus

ČTĚTE VÍCE:

„Když bude tentokrát levice křičet na stát, měla by si uvědomit, že svými výroky bude bojovat proti státu, který je u nás v rukách – zdráhám se říci pravice – snad spíše nelevice, ale ten dnes už důležitější stát, tedy EU, je v rukách levice permanentně a z něj plyne nepřetržité pošlapávání trhu, a proto i růst cen vajíček,“ podotýká v komentáři prezident.

Zákazníci v posledních týdnech musí počítat s vysokými cenami vajec a
tuzemští obchodníci se potýkají s nedostatkem tohoto zboží. Produkce drůbežáren totiž poklesla a cena vajec naopak výrazně vzrostla. Nyní je ve srovnání se začátkem roku až dvojnásobná.

Příčinou je zavedení směrnice EU zakazující chov slepic v dosud značně rozšířených menších klecích.

Celý komentář Václava Klause o cenách vajec čtěte v dnešním vydání deníku Lidové noviny

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!