Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejbohatší Evropané říkají: Král Jan je ještě náš, ale Karel IV. už ne

Busta Karla IV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Busta Karla IV. | foto: MAFRA

LUCEMBURK Češi se stále více prosazují v Lucembursku, druhé nejbohatší zemi na obyvatele na světě a finančním centru kontinentu. A to nejen díky společným kořenům. V Lucemburku se nedávno znovuotevřela česká ambasáda a s Prahou ho spojilo i přímé letecké spojení.

Je to jen pár schodů do podzemí pozdně gotické katedrály Notre Dame. Na rozdíl od starší pařížské sestřenice se dostavěná věž tyčí nad hlavním městem malého velkovévodství. Krypta skrývá ostatky nejvýznamnějších panovníků, kteří se nenávratně zapsali do dějin celé svaté říše i kdysi velkého království v srdci Evropy.

Hned nalevo pod schody zarazí hrobka z červeného kamene, s plastikou padlého krále mučedníka, obklopeného truchlícími postavami téměř v životních proporcích. Hraběte, kterého dodnes místní znají pod jménem Jan Český, podle země, kde mu zas nikdo neřekne jinak než s přídomkem Lucemburský.

Sarkofág je pozdně renesanční ze 17. století, Janovy kosti do něj doputovaly...

Sarkofág je pozdně renesanční ze 17. století, Janovy kosti do něj doputovaly přes různé peripetie.

Onoho smolného odpoledne, kdy se neukáznění francouzští páni u vesničky Crécy-en–Ponthieu (Kresčak) rozjeli vstříc jisté smrti z rukou anglických lučištníků, sice padl první společný panovník, obě země jsou si ale právě dnes, po 670 letech, možná blíže než kdy dřív.

Velmi vzdálení příbuzní

Doba císaře Jindřicha, jeho syna a vnuka – králů Jana a Karla – i Karlova bratra Václava a synovce Jošta je pro lucemburské dějiny vrcholem středověké moci a historie. Náš otec vlasti mimo jiné povýšil nevlastnímu sourozenci zemi na vévodství. Po vymření lucemburského rodu pak země získala nezávislost až v roce 1815, kdy se stala velkovévodstvím.

„V té době byly postavy Jana a Karla velmi důležité, protože dodávaly nově nezávislé zemi historický význam. Kolik malých států se může pyšnit, že jeden z jejích vladařů byl vládcem celé civilizované Evropy?“ popisuje Robert Philippart, ředitel lucemburské turistické služby.

Banner LN Index

„Lucemburčané ale mají obecně daleko menší zájem o historii než Češi. Určitě to není tak, že by tu Jan a Karel byli dnes vzýváni jako národní hrdinové,“ doplňuje malířka a sochařka Iva Mrázková, která zároveň působí v Lucembursku jako honorární konzulka České republiky. „Oni to vnímají tak, že Jan je ještě jejich, ale Karel už je náš,“ směje se Petr Kubernát, český velvyslanec v Lucemburku.

Jistou náklonnost ale ukazuje snaha zachovat ostatky krále Jana i v ne právě příznivých časech. „V historii putovaly mezi Lucemburkem a Německem, za druhé světové války je dokonce před nacisty schraňoval jeden pekař v lucemburské čtvrti Grund,“ vypráví perfektní angličtinou Henri Milbert, který při penzi provází turisty po hlavním městě.

Babylonské velkovévodství

Čechů dnes v malé zemi, která je sídlem mnoha evropských institucí a nadnárodních firem, přibývá a žije jich tu už zhruba patnáct stovek. Česká republika proto v Lucemburku před rokem znovu otevřela ambasádu, která předtím nepřečkala finanční krizi.

„Činnost jsme obnovili hlavně kvůli konzulárním službám, jen loni se zde narodilo přes dvacet českých dětí,“ vysvětluje velvyslanec. Osobní a ekonomické vztahy by tak snad mohly po dlouhé době vystřídat ty středověké rodové.

Jak se daří nejbohatším Evropanům a co může přinést Česku čtěte v magazínu Index LN, který je právě v prodeji ve vybraných trafikách.


Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Hotely, penziony, případně i turistické ubytovny a kempy dostanou kompenzaci za každý ze 72 dnů nuceného uzavření provozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Hotely, penziony, případně i turistické ubytovny a kempy dostanou kompenzaci za každý ze 72 dnů nuceného uzavření provozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Hotely, penziony, případně i turistické ubytovny a kempy dostanou kompenzaci za každý ze 72 dnů nuceného uzavření provozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...