1. listopadu 2011 13:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Nejbohatší úřednice' Kafková půjde na rok do vězení

Radka Kafková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radka Kafková. | foto: ČTK

PRAHA Za přijetí úplatku ve výši 400.000 korun půjde někdejší manažerka bývalé České konsolidační agentury (ČKA) Radka Kafková na rok do vězení.

V odvolacím jednání o tom dnes rozhodl Městský soud v Praze, který tak zpřísnil dubnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 7.

NEJLÉPE PLACENÁ ÚŘEDNICE V ČESKU

Radka Kafková patřila až do svého zatčení v červenci 2006 mezi nejlépe placené úředníky v Česku. Její roční příjem byl včetně odměn pět a půl milionu korun. Jelikož krátce před zatčením otěhotněla, nemohla ji ČKA propustit a základní plat brala i během vyšetřování. Ve vazbě strávila tři měsíce a poté odešla na mateřskou dovolenou.

Žena dostala původně podmíněný trest. Městský soud nechal v platnosti peněžitý trest ve výši úplatku. Rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

VÍCE O KAUZE ČTĚTE ZDE:

Další korupčníci

Kafkovou podle spisu uplatili pracovník ČKA Josef Tykva a podnikatelé Pavel Hrách s Josefem Lopatou. Obvodní soud za podplacení vyměřil Tykvovi desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let, Hráchovi a Lopatovi osmiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Posledním obžalovaným v kauze je úřednice agentury Eva Hrušková. Z odposlechů údajně vyplynulo, že jí Tykva s Lopatou za vynášení údajů o chystaných prodejích pohledávek platili byt. Soud dnes její stíhání podmíněně zastavil.

Co bylo v břichu velryby?

Někdejší nejvýše postavenou ženu českého byznysu zatkla policie v červenci 2006 a následující tři měsíce strávila ve vazbě. Podle obžaloby přijala v případě pohledávky za Cetusem (latinsky velryba) za dodávání interních informací a další služby úplatek ve výši 400 tisíc korun a další tři miliony si nechala slíbit. Přesně čtyři sta tisíc pak také policisté našli během domovní prohlídky v autě jejího přítele Františka Dombeka.

Lidovky.cz, ČTK