19. března 2015 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejhorší je za námi, tvrdí Rusové. Zdražovat se už nebude

Zatímco se bojovalo, separatisté oslavili rok od anexe Krymu. Na snímku dívka s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatímco se bojovalo, separatisté oslavili rok od anexe Krymu. Na snímku dívka s... | foto: Reuters

MOSKVA Ruská ekonomika, kterou těžce zasáhly nízké ceny ropy a západní sankce, má již nejhorší za sebou.Tvrdí to alespoň tamní ministr financí Anton Siluanov. Podle něj objevily známky toho, že ruská ekonomika vstoupila do období stabilizace.

Oficiální čísla tomu ale zatím neodpovídají. V lednu se hrubý domácí produkt Ruska meziročně snížil o 1,5 procenta.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev ve čtvrtek prohlásil, že ruská inflace již dosáhla svého vrcholu. 

Spotřebitelské ceny v Rusku v únoru podle tamního statistického úřadu meziročně stouply o 16,7 procenta po lednovém nárůstu o patnáct procent.

Inflaci tlačí vzhůru zejména prudké oslabení ruského rublu. K růstu cen přispívá rovněž zákaz dovozu řady potravin ze západních zemí, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu předpověděl, že hrubý domácí produkt Ruska v letošním roce klesne o tři procenta po loňském nárůstu o 0,6 procenta. Napřesrok by mělo tempo hospodářského poklesu podle lednové prognózy MMF zpomalit na jedno procento.

Lidovky.cz, ČTK