15. června 2011 7:33, aktualizováno  7:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejhorší země na světě? Řecko. Lepší už je i Kuba či Bělorusko

Řecký parlament musí před demonstranty chránit policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký parlament musí před demonstranty chránit policie | foto: Reuters

ATÉNY Budou dnes řečtí zákonodárci prchat z aténského parlamentu tajným tunelem do Pirea? I na tuto variantu se připravují, neboť rozzuření demonstranti jim chtějí zabránit ve schvalování dalších drastických škrtů.

Země eurozóny – která si nyní od ratingových agentur vysloužila pověst nejhorší země na investice, a dostala se tak i za kubánský či běloruský režim – musí kvůli odvrácení bankrotu ještě více zvýšit daně, snížit platy úředníků a propustit další statisíce zaměstnanců.

Státy se nedohodly

Ministři financí eurozóny se na úterní schůzce nedohodli na zapojení soukromých investorů, která je klíčovým problémem
připravovaného druhého záchranného plánu pro Řecko. O této otázce budou
ministři jednat v dalších dnech a zejména se bude sledovat, zda se na jejím řešení dohodne Německo s Francií, mezi nimiž je v této věci hlavní neshoda.

Všechny dosavadní miliardové injekce na ozdravení krachující země totiž selhaly. Kvůli hlasování o úsporách dnes nebude v zemi fungovat takřka nic. Nepojedou vlaky, nevzlétnou letadla, na televizních obrazovkách se objeví nanejvýše zrnění.

Jenže bez úsporných opatření se země s nejhorším ratingem na světě a vidinou jeho dalšího snížení nemá šanci dostat z problémů, které ohrožují ji i Evropu.