1. června 2016 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejlepší květen v historii českého rozpočtu. Výběr daní se daří, tvrdí Babiš

Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci května stouply ve srovnání s loňskem o 50 miliard na 532,8 miliardy korun. Výdaje rozpočtu pak stouply o 5,5 miliardy na 510,5 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun.

Přebytek rozpočtu, o kterém ve středu ve sněmovně informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), tak klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek květnového rozpočtu od roku 1993.

Za meziročním růstem příjmů jsou podle resortu financí především daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení. Ty stouply meziročně o 31,2 miliardy na 402,1 miliardy korun. O 21,6 miliardy pak byly vyšší příjmy z rozpočtu EU.

STÁTNÍ PENÍZE

„Vzhledem k pozvolnějšímu růstu ekonomiky už nemůže být pochyb, že za lepším výběrem daní na prvním místě stojí lépe fungující Finanční správa. Například díky kontrolnímu hlášení se nám úspěšně daří zpřetrhávat sítě řetězových podvodů. Pokračující lepší výběr daní nesmí být zneužit k ukojení zvýšeného výdajového apetitu žádného z ministerstev, ale výhradně k rychlejšímu směřování k vyrovnanému rozpočtu,“ řekl ministr Babiš.

Inkaso daně z přidané hodnoty v meziročním srovnání stouplo o 4,3 miliardy na 94,1 miliardy korun. Nárůst inkasa a zjištění z aplikace kontrolního hlášení podle ministerstva potvrzují, že kontrolní hlášení přináší efekt.

Vývoj salda státního rozpočtu.

Vývoj salda státního rozpočtu.

„Reálně došlo ke snížení objemu uplatněných nadměrných odpočtů a mírnému zvýšení odvedených daní, obojí v meziročním srovnání. Tento trend tak nasvědčuje tomu, že došlo k poklesu takzvaných fiktivních faktur, kterými si plátci snižovali svou vlastní daňovou povinnost,“ uvedl Babišův úřad.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 5,6 miliardy na 59,6 miliardy korun. Příjmy z daně z minerálních olejů rostly díky vyšší spotřebě způsobené nízkými cenami pohonných hmot. Rovněž spotřební daň z tabákových výrobků byla v dubnu meziročně vyšší.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci května na ně z rozpočtu putovalo 211,2 miliardy korun, tedy meziročně o 9,6 miliardy více.

ČTK