25. září 2009 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejsme Izrael, stále míříme k nižším sazbám

Izraelská centrální banka jako první na světě začala úrokové sazby zvyšovat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelská centrální banka jako první na světě začala úrokové sazby zvyšovat | foto: ČTK

Zatímco izraelská centrální banka už jako první na světě začala úrokové sazby zvyšovat, v Česku zatím nic podobného nečekejme.

Na včerejším zasedání bankovní rady ČNB bylo pět členů pro zachování současných, už tak rekordně nízkých sazeb, dva hlasovali pro další snížení až na jedno procento.

Česká republika totiž není Izrael. Přestože se naše ekonomika zatím se světovou hospodářskou krizí vyrovnává relativně dobře, na skutečné dno si možná teprve sáhneme koncem letošního roku, nebo dokonce v první polovině roku příštího. Někteří analytici proto očekávají, že úrokové sazby v Česku ještě klesnou.

V tuto chvíli však centrální banka moc důvodů k aktivním zásahům nemá. Členové bankovní rady potřebují více informací o vývoji v zahraničí i v domácí ekonomice. Ponechat si prostor k manévrování je z tohoto hlediska velmi rozumné.

A už vůbec nemá smysl s úrokovými sazbami hýbat ve chvíli, kdy se politici v parlamentu hádají o rozpočtovém schodku. I na konečné podobě rozpočtu na příští rok totiž záleží, jak se budou úrokové sazby nakonec vyvíjet.