3. července 2015 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejsme schopní tisknout drachmy, říkají Řekové. Zničili tiskové desky

Řecká drachma a euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká drachma a euro. | foto: Shutterstock

ATÉNY Pokud Řecko opustí eurozónu, bude mít problém s návratem ke své původní měně. Politici přiznali, že v minulosti došlo ke zničení tiskových lisů, a proto není možné tisknout drachmy.

Návrat k drachmě si ale řecký ministr financí Janis Varufakis nepřipouští a chybějící tiskové desky nepovažuje za problém. Země si podle něj „ze všech sil“ přeje zůstat v eurozóně.

„Nemáme kapacity tisknout drachmy. V roce 2000, tedy rok předtím, než jsme vstoupili do eurozóny, bylo jedním z opatření, která jsme přijali, zbavit se všech našich lisů,“  přiznal Varufakis ve vysílání australské rozhlasové stanice ABC.

Navzdory kritice eurozóny se bude Řecko snažit v měnové unii udržet.

Podle britského listu The Telegraph se nyní obecně předpokládá, že kdyby řecká vláda chtěla začít opět tisknout drachmu, obrátila by se na britskou tiskárnu cenin De La Rue, která je největším nevládním výrobcem bankovek na světě. 

Mluvčí tiskárny, která tiskne národní měny pro zhruba 150 zemí světa, ale tento týden v pondělí odmítl věc komentovat.

Podle britského listu nepatří tisk měny mezi jednoduché procesy. Je třeba objednat papír či dohlédnout na bezpečné dodání bankovek. Než se smlouva na tištění měny začne realizovat, trvá to údajně zhruba šest měsíců. 

Řecký premiér Alexis Tsipras při svém televizním projevu, ve kterém vyzval...
Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale...
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!