Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úřady odhalily o 16% více daňových úniků než dříve. Nejvíce u kontrol DPH

Finance - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finance - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Finanční úřady loni při finančních kontrolách doměřily poplatníkům daně za celkem 9,5 miliardy korun, což je zhruba o 16 procent meziročně víc. Největší úniky odhalily kontroly u daně z přidané hodnoty. Na ní také doměřily nejvyšší částku, a to 8,2 miliardy korun.

Uvádí to státní závěrečný účet za loňský rok, který vláda předložila Sněmovně. Na dani z příjmů firmám doměřily úřady víc než miliardu korun.

Doměrky u DPH vzrostly meziročně o 1,1 miliardy korun. Daňové podvody s touto daní se odehrávaly hlavně prostřednictvím karuselových obchodů. Jde o podvody, kdy se zboží převáží přes hranice členských států a dovozce z něj má v tuzemsku zaplatit daň. Firma při podvodu daň nezaplatí a zboží prodává dál prostřednictvím řetězce dalších firem. Na konci řetězce je zpravidla firma, která zboží vyveze a žádá vrácení DPH.

Ministr financí Andrej Babiš již dříve řekl, že průměrný věk firmy v karuselovém obchodu je 24 dní a rekord je osm hodin. V řetězcích můžou být zapojeny až desítky nastrčených firem.

Finanční správa loni vytipovala jako komodity, které slouží ke karuselovým obchodů, například obklady, dlažby, žulové pomníčky, maso nebo cigarety. Již dříve zařadila mezi rizikové zboží například pohonné hmoty, řepkový olej, betonářskou ocel a barevné kovy.

Úředníci kontrolovali vedle dalších daní daň z příjmů firem. V jejím případě firmy nejčastěji uplatňovaly neoprávněné náklady na základě fiktivních dokladů nebo chybně stanovovaly obvyklé ceny. Délku daňových kontrol podle závěrečného účtu negativně ovlivňovaly obstrukce ze strany firem nebo jejich zástupců.

Na dani z příjmů firem vybraly loni finanční úřady 132 miliard korun a na DPH získaly spolu s celní správou 323 miliard korun.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....