12. srpna 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Největší dluhy na obyvatele mají obce na Liberecku

V kterém kraji leží nejzadluženější obce? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V kterém kraji leží nejzadluženější obce? | foto: Shutterstock

PRAHA Tak jako i v mnoha jiných parametrech liší se české regiony i dle výše zadluženosti obcí. Loni bylo z celkem 6246 měst a obcí zadluženo 3089. Celkový nekonsolidovaný dluh činil 82,4 miliardy korun, z toho však 38,4 miliardy korun připadalo na dluhy čtyř největších měst - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně.

I v ostatních krajích připadá značná část dluhů na krajská či jiná velká města. Obecně platí, že podíl obcí s dluhem se zvyšuje s rostoucím počtem obyvatel.

Koncem roku 2011 vykázaly nejvyšší dluh v přepočtu na obyvatele obce Libereckého kraje, s odstupem následovaly obce krajů Jihomoravského a Moravskoslezského.

Nejnižší dluh na obyvatele měly obce kraje Vysočina, dále krajů Karlovarského a Ústeckého.

K TÉMATU:

Největší pokles dluhů (na obyvatele) oproti roku 2010 zaznamenaly obce Jihomoravského kraje (o 16 procent), největší nárůst obce na Ústecku (o 15,5 procenta).

Nejlepší rating mají Středočeši

Komplexní zhodnocení ekonomické situace a věřitelského rizika obcí poskytuje rating obcí, který má sedm stupňů dle míry rizika. Největší podíl obcí s nejlepším hodnocením (s ratingem bez rizika a téměř bez rizika) byl ve Středočeském kraji (25 procent) a v jižních Čechách (21 procent).

Naopak největší podíl obcí s ratingem vyšší riziko a vysoké riziko byl v kraji Olomouckém (26 procent) a krajích Libereckém a Ústeckém (oba 21 procent).

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.