1. srpna 2012 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Největší daňoví dlužníci v Chorvatsku 'visí' na webu. Dluží i televize

Vymahači - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vymahači - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ZÁHŘEB Chorvatská daňová správa sáhla v boji proti neplatičům daní k novým zbraním a jména největších dlužníků zveřejnila na internetu. Kromě významných firem, jako jsou tamní veřejnoprávní rozhlas a televize, velká papírna nebo textilka, jsou mezi hříšníky i známá jména.

Jak píše portál vecernji.hr, dluží svému státu například extrenér záhřebského klubu Dinamo nebo fotbalový reprezentant.

Dluhy přesahují 50 miliard korun

Dluhy 3000 největších firem vůči chorvatskému státu přesahují 15 miliard kun (50 miliard korun), což je asi jedenapůlnásobek ročního deficitu tamního státního rozpočtu. Největším dlužníkem je stavební firma Tempo, jež by měla do státní kasy doplatit přes 290 milionů kun (přes miliardu korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Dluží televize i bývalý ministr

Chorvatský rozhlas a televize (HRT) pak dluží na daních přes 220 milionů kun (770 milionů korun). Jeho představitelé ale tvrdí, že dluhy vznikly kvůli rozdílnému výkladu zákonů.

Do obrovských výšin ale podle informací chorvatského ministerstva financí vystoupaly i dluhy několika fyzických osob. Neúspěšný podnikatel, kterému nevyšly plány na pořádání loveckých výprav, dluží na daních rekordních 61 milionů kun (210 milionů korun). Na neslavném seznamu je k nalezení například i bývalý ministr obrany, jehož nesplacené závazky vůči státnímu rozpočtu dosahují téměř 1,8 milionu kun (6,3 milionu korun).

V Česku se daňoví dlužníci nezveřejní

Zveřejnění daňových dlužníků přitom není jediný způsob, jak chce chorvatská vláda, jež se ujala moci loni v prosinci, naplnit státní rozpočet. Už dříve zacílila svou pozornost i na malé nebo jen potenciální dlužníky. Nedávno tak ministři předložili návrh zákona, podle kterého by lidé mohli dostat výraznou pokutu, pokud si neodnesou z obchodu účet. Uvažuje se dokonce o tom, že by si zákazníci mohli pomocí SMS zprávy zkontrolovat, jestli obchodník přihlásil správně jejich nákup finančnímu úřadu.

V Česku jsou údaje o daňových dlužnících neveřejné, potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Ministerstvo financí zveřejnění údajů o dlužnících ani neplánuje.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!