Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Největší případ krácení DPH: obchodem s drahými kovy firmy získaly 4,5 miliardy

Peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Finanční správa při kontrolách dvou firem odhalila dosud největší případ krácení daně z přidané hodnoty. Při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku firmy neoprávněně získaly 4,5 miliardy korun. O případu v úterý informovala mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení. Mluvčí odmítla uvést názvy firem. Firmy daň neodváděly při řetězových obchodech s drahými kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina.

Obchody se uskutečňovaly zejména v České republice, dále pak v Německu, Saúdské Arábii, Turecku a na Slovensku. Firmy si podle Petlachové počínaly tak, aby jejich činnost nevzbudila pochybnosti správce daně a nadměrné odpočty mohly čerpat dlouhodobě.

„Firmy si mezi sebou vytvořily velmi propracovaný a hlavně proměnlivý podvodný obchodní řetězec. Bylo nutné prošetřit téměř 120 článků tohoto řetězce, což se správci daně podařilo za necelý rok prováděných složitých řízení,“ uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly podle mluvčí jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH.

„Pozitivním výsledkem provedených kontrol nebylo jen samotné doměření daně, ale především znemožnění dalšího neoprávněného čerpání nadměrných odpočtů DPH,“ podotkla Petlachová.

Případy velkých daňových úniků (podle výše škody):

  • 6,7 miliardy korun - V září 2013 policisté navrhli v souvislosti s tajnými zásobami lihu obžalovat z půlmiliardového daňového úniku Radka Březinu, jeho bratra Tomáše a Tomáše Pantlíka, jenž pro Březinu pracoval. O rok později policie navrhla obžalovat Radka Březinu v další kauze, v níž jde o krácení daní při obchodování s lihem. Státní zástupce podal kromě Březiny žalobu i na několik dalších osob. Vyšetřovatelé uvedli, že při nelegálních obchodech s lihem připravila Březinova skupina stát na daních o 6,7 miliardy korun. Olomoucký krajský soud spojil obě Březinovy kauzy (ukrývání nezdaněného lihu a daňové úniky) do jedné, proces začne koncem září.
  • 2,6 miliardy korun - Počátkem února 2012 byla podána žaloba na skupinu osob, která údajně krátila daně při dovozu pohonných hmot ze Slovenska. Stát údajně v letech 1997 až 2002 přišel při obchodech firem Bena a Tukový průmysl o víc než 2,6 miliardy korun. Žaloba byla v srpnu 2012 vrácena státnímu zastupitelství k dopracování, v lednu 2013 stíhání zastavila amnestie prezidenta Václava Klause.
  • 2,5 miliardy korun - Letos v březnu státní zastupitelství předalo soudu obžalobu na patnáctičlennou skupinu podezřelých v čele s vlivným íránským obchodníkem s ropou Shahramem Abdullahem Zadehem, které viní z daňových úniků za nejméně 2,5 miliardy korun. Zadeh podle obžaloby řídil gang, který dovážel z Německa a Slovinska pohonné hmoty, přičemž údajně šidil stát pomocí falešných daňových přiznání.
  • 1,25 miliardy korun - Policie v prosinci 2012 zadržela osm osob, které se údajně dopouštěly krácení DPH při dovozu pohonných hmot z Německa a Rakouska. Obvinění podle policie založili obchodní společnosti na takzvané bílé koně, jejichž prostřednictvím od léta 2010 do jara 2012 kupovali pohonné hmoty bez DPH. Později je prodávali koncovým odběratelům již s daní z přidané hodnoty.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...