28. července 2015 13:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Největší včelí masakr. Přes zimu pomřela pětina českých včelstev

Včela pokrytá pylem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včela pokrytá pylem | foto: Shutterstock

PRAHA Největší masakr včel v českých dějinách. Toho se v lednu obával Mirek Hřebecký z Benešovska, když už mu pomřelo pět z pětadvaceti včelstev. Podle dat, která mají LN k dispozici, se jeho tehdejší obavy potvrzují.

Výzkum mezi včelaři teď ukázal, že letošní zimu nepřežila právě pětina včelstev. To je o dost více nežli v předchozím roce, kdy šlo „jen“ o 6,6 procenta.

„Celková ztráta v Česku činí 19,4 procenta, z toho 16,9 procenta včelstev bylo uhynulých. Zbytek jich měl neřešitelné problémy s matkami. Z včelařského pohledu jde o takzvané ztracené včelstvo, které by dále nebylo schopno přežít,“ řekl LN biochemik Jiří Danihlík z Univerzity Palackého, jenž v Česku koordinuje výzkum asociace COLOSS. Hlavním viníkem je, opět, obávaná varroóza.

Vědce, kteří sesbírali vyplněné dotazníky od 973 českých včelařů, překvapilo, jak velké rozdíly panují mezi jednotlivými kraji.

Nejhůře zasaženou oblastí byl Moravskoslezský kraj, kde uhynula třetina včelstev. Naopak nejnižší ztráty vykázala Vysočina a Královéhradecký kraj, kde zahynulo mezi dvanácti až čtrnácti procenty medonosek. 

„Co způsobilo takové krajové rozdíly, zatím nevíme. Uvidíme, co přinesou další ročníky; třeba sledování dynamiky varroózy bude zajímavé pro vědce i přínosné pro včelaře,“ říkají olomoučtí „včelologové“.

Studie, jež teprve podruhé zahrnula Česko, přináší výsledky z 31 zemí. Míra tuzemských úhynů je srovnatelná s Německem, Švýcarskem či Estonskem. Nejdrastičtější zimování postihlo Belgii, kde úmrtnost atakuje čtyřicetiprocentní hranici.

Najdete na Lidovky.cz