28. prosince 2009 16:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejzaostalejším regionem je Ústecko. Počítač zde nemají ani dvě rodiny z pěti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Počítačová gramotnost stoupá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová gramotnost stoupá | foto: Shutterstock

ÚSTÍ NAD LABEM V Ústeckém kraji má letos vlastní počítač přes 39 procent domácností. Přestože se počet počítačů v kraji za poslední roky prudce zvýšil, i tak zůstává v pomyslném žebříčku poslední mezi všemi kraji Česka, kde je v průměru vybaveno počítači více než 47 procent domácností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti roku 2003 se počet domácností v Ústeckém kraji používající počítač zhruba ztrojnásobil. Přesto se před něj letos dostal i Liberecký kraj, kde se počet domácností s počítačem zvýšil na více než 40 procent. Nejlépe vybavené domácnosti jsou v Praze, kde jich počítač vlastní přes 59 procent.

Připojení k internetu má 34,4 procenta ústeckých domácností, na konci roku 2003 to nebylo ani deset procent. Méně připojených domácností k internetu letos statistici registrují jen v Olomouckém kraji, kde bylo připojeno 32,2 procenta domácností. V průměru je v Česku připojeno k internetu 41 procent domácností, nejvíce v Praze, 54 procent.

Nejvíce lidí v Česku, 91 procent, používá internet k přijímání a posílání e-mailů. Další nejrozšířenější činností je hledání informací o službách a zboží. Zhruba 30 procent lidí také používá internetové bankovnictví. Čtvrtina lidí si už někdy prostřednictvím internetu nakoupila.

Přibližně šest z deseti pracujících používá počítač v práci a devět z deseti studentů pracuje na PC ve škole. Mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi s počítačem pracuje 89 procent lidí, ve skupině lidí se základním vzděláním je to 11 procent.

ČTK, Lidovky.cz

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.