28. prosince 2009 16:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejzaostalejším regionem je Ústecko. Počítač zde nemají ani dvě rodiny z pěti

Počítačová gramotnost stoupá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová gramotnost stoupá | foto: Shutterstock

ÚSTÍ NAD LABEM V Ústeckém kraji má letos vlastní počítač přes 39 procent domácností. Přestože se počet počítačů v kraji za poslední roky prudce zvýšil, i tak zůstává v pomyslném žebříčku poslední mezi všemi kraji Česka, kde je v průměru vybaveno počítači více než 47 procent domácností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti roku 2003 se počet domácností v Ústeckém kraji používající počítač zhruba ztrojnásobil. Přesto se před něj letos dostal i Liberecký kraj, kde se počet domácností s počítačem zvýšil na více než 40 procent. Nejlépe vybavené domácnosti jsou v Praze, kde jich počítač vlastní přes 59 procent.

Připojení k internetu má 34,4 procenta ústeckých domácností, na konci roku 2003 to nebylo ani deset procent. Méně připojených domácností k internetu letos statistici registrují jen v Olomouckém kraji, kde bylo připojeno 32,2 procenta domácností. V průměru je v Česku připojeno k internetu 41 procent domácností, nejvíce v Praze, 54 procent.

Nejvíce lidí v Česku, 91 procent, používá internet k přijímání a posílání e-mailů. Další nejrozšířenější činností je hledání informací o službách a zboží. Zhruba 30 procent lidí také používá internetové bankovnictví. Čtvrtina lidí si už někdy prostřednictvím internetu nakoupila.

Přibližně šest z deseti pracujících používá počítač v práci a devět z deseti studentů pracuje na PC ve škole. Mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi s počítačem pracuje 89 procent lidí, ve skupině lidí se základním vzděláním je to 11 procent.

ČTK, Lidovky.cz