9. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nekoupí si ani potraviny. Jídlo Řekům kvůli krizi obstarávají známí z ciziny

Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale... | foto: ČTK

Nelly Skoufatogouová z Řecka před krizí odešla do Austrálie. Na své známé a příbuzné ale nezapomněla. Čas od času proto usedne k počítači a přes internet jim objedná a zaplatí potraviny, které si její blízcí v jihoevropské zemi následně jen zajdou vyzvednout do supermarketu. A nejsou jediní.

Nákup základních životních potřeb tímto způsobem v současnosti řeší řada Řeků. „Mým příbuzným to opravdu pomáhá,“ vysvětlila agentuře Reuters Nelly Skoufatogouová.

Její příbuzní, již zůstali na jihu Evropy, akutní finanční problémy sice nemají, všechny úspory však uložili do jedné z aténských bank. V současnosti tak netuší, zda své peníze ještě někdy uvidí.

„Nemusí hledat bankomat“

„Moje maminka nemusí hledat bankomat, který ještě nepřestal vydávat peníze, ani čekat v dlouhých frontách,“ popsala výhody zaocenáckého online nakupování Skoufatogouová. „Rodiče mi zavolají a řeknou, jaké potraviny potřebují. Já je následně objednám a uhradím na webových stránkách řetězce Carrefour,“ vysvětlila mladá novinářka, která ze svého rodiště odešla teprve před rokem. Poté, co Nelly Skoufatogouová v Austrálii za zboží zaplatí, si jej její blízcí v Řecku už jen zajdou vyzvednout.

Podobně v současnosti musí nakupovat i Kostopoulouvi. Ti k tomu ale mají jiný důvod. Před nedávnem se totiž dostali do velkých finančních problémů. „Mnoho mých příbuzných včetně několika dětí se v Aténách musí každý měsíc rozdělit o 700 euro, tedy o penzi mé matky. Nákup potravin je jedním z mála způsobů, jak jim můžu pomoci,“ vzkázala z amerického Baltimoru agentuře Reuters Nely Kostopoulouová.

Zvýšených objemů online objednávek ze zámoří si všimla i francouzská společnost, která řetězec Carrefour vlastní. „Statistiky nemáme k dispozici, ale množství zamluveného zboží směřujícího do Řecka z mimoevropských zemí v minulých dnech stouplo,“ uvedla firma s tím, že pokrytí vysoké poptávky zatím řeckým obchodům Carrefour nečiní problémy.

„Co bude dál, je ale těžké předpovědět,“ vzkázal ale mluvčí řetězce.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!