Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nelichotivá prognóza: pomalejší snižování schodku a propad HDP

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí zhoršilo pro letošní i příští rok odhad vývoje ekonomiky. Letos by měl hrubý domácí produkt klesnout o 0,5 procenta, příští rok stoupnout o procento. Vyplývá to z materiálu, který projednala vláda. V dubnu ministerstvo odhadovalo letošní růst HDP na 0,2 procenta a příští rok na 1,3 procenta.

V roce 2014 by měl podle nové predikce růst ekonomiky zrychlit na 1,9 procenta a v roce 2015 by hrubý domácí produkt měl stoupnout o 2,7 procenta.

Rozpočtu hrozí prohloubení až o 10 miliard

Kvůli horšímu vývoji ekonomiky a nižším příjmům rozpočtu hrozí podle materiálu letos prohloubení schodku státního rozpočtu až o deset miliard korun. Deficit je naplánován na 105 miliard korun. "Toto riziko však bude vláda eliminovat úspornou politikou na výdajové straně," uvádí materiál.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda již letos v únoru zmrazila výdaje rozpočtu za 23,6 miliardy korun. Dále očekává úspory u výdajů na státní dluh ve výši 12 miliard korun a v kapitole Všeobecná pokladní správa 1,5 miliardy korun. Úspory kabinet čeká i například v souvislosti s pozastavením některých operačních programů.

"Nepočítáme s dalším plošným vázáním. Úspory budou v kapitolách pod správou ministerstva financí, například v nákladech na obsluhu státního dluhu," uvedl premiér Petr Nečas. "Desetimiliardové riziko prostě zvládneme," uvedl k tomu ministr financí Miroslav Kalousek.

Inflace se bude podle premiéra příští rok blížit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB, a bude tedy 2,2 procenta. "Žádné nadměrné skokové zdražení i v důsledku změn DPH se nekoná. Situace na trhu práce je relativně velmi dobrá v kontextu celé Evropy," uvedl Nečas.

Letos stagnace, příští rok růst

Česká národní banka v květnové prognóze počítá letos se stagnací ekonomiky a příští rok s růstem o 1,9 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní na počátku srpna. Analytici tuzemských bank očekávají v letošním roce pokles ekonomiky o 0,6 procenta a příští rok růst o jedno procento.

Mezinárodní měnový fond v květnu odhadl Česku pro letošní rok nepatrný růst HDP o 0,1 procenta a v příštím roce čeká oživení výkonu na 2,1 procenta.

Podle květnové prognózy Evropské komise čeká letos českou ekonomiku stagnace a příští rok růst o 1,5 procenta.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...