Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nemají už ani na jídlo? Krádeží potravin v ruských obchodech rychle přibývá

Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | foto: Shutterstock

MOSKVA Vejce či párky, ale i drahý alkohol nebo rybí speciality. To všechno stále častěji mizí z pultů ruských obchodů, aniž by za to zákazníci zaplatili. Počet krádeží potravin v největší zemi světa, kterou stále více sužují západní sankce, v minulých dvou letech vystřelil prudce vzhůru.

Přestože Vladimir Putin před pár dny nechal ostentativně zlikvidovat stovky tun prvotřídních západních potravin, počet lidí, žijících pod hranicí chudoby, v jeho zemi stále rychle stoupá. V prvním čtvrtletí letošního roku jich bylo už 23 miliónů, tedy bezmála pětina všech Rusů.

Není Rusko jako Rusko

Výrazné množství krádeží registrují především velká města. Suverénně nevíce zboží mizí v Moskvě. Třeba v Čečensku, Dagestánu či Ingušsku se však v obchodech prakticky nic neztratí.

A stále nižší životní úroveň je v každodenním životě znát stále častěji. Britský list The Telegraph před nedávnem upozornil například na to, že v Rusku rapidně přibývá drobných krádeží v obchodech. Ještě roce 2013 se z ruských prodejen ztratily potraviny „jen“ za 648 milionů rublů. Vloni se však objem odcizeného zboží zvýšil bezmála o polovinu. Z obchodů tak bez zaplacení zmizelo jídlo a pití za téměř miliardu rublů. A letos bude rychle stoupající tendence zřejmě pokračovat.

Mizí nejen housky, ale i whisky či krevety

Z regálů navíc nemizí jen zboží každodenní potřeby, ale ztrácejí se například i drahé lahve alkoholu, exotické rybí pochoutky či luxusní parfémy.

Problému si všímají už i ruská média. Deník Izvestia upozorňuje například na to, že policie si s většinou drobných krádeží neví rady. „Okradené podniky nemají právo na žádnou náhradu škody, pokud policie neodhalí a neusvědčí pachatele,“ popsal další potíž ruských prodejců právník Artemy Nikolaev s tím, že objem ukradeného zboží je ve skutečnosti pravděpodobně mnohem vyšší. Některé obchody totiž ke krádežím policii už ani nevolají.

Ruští statistikové odhadují, že vloni velké ruské obchodní řetězce kvůli krádežím přišly o více než procento tržeb. Ve skutečnosti však zřejmě prodělaly několikanásobně více. „Ví se jen o špičce ledovce. Nákupní řetězce se totiž reálnými čísly moc nechlubí. Obchodům, z nichž mizí mnoho zboží, totiž mimo jiné hrozí kontroly daňových úředníků,“ dodal analytik Dmitry Potapenko.

Ruské ekonomické potíže

Ekonomika největšího státu světa v současnosti prochází největšími turbulencemi od začátku globální krize v roce 2009. Příčinou aktuálních problémů jsou stagnující ceny ropy i sankce, které na Rusko uvalily západní státy kvůli agresi na Ukrajině.

Podle odhadů v roce 2015 ruská ekonomika výrazně oslabí. Hrubý domácí produkt byl po prvním pololetí letošního roku o 4,4 % nižší oproti červnu 2014. Rychle padá také hodnota rublu. Ten za posledních 12 měsíců oproti dolaru oslabil o 43 procent.

Přibývá i problémů s chudobou. S tou se v roce 2012 potýkalo 15 miliónů Rusů, na začátku letošního roku jich bylo už 23 miliónů.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...