Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nemají už ani na jídlo? Krádeží potravin v ruských obchodech rychle přibývá

Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | foto: Shutterstock

MOSKVA Vejce či párky, ale i drahý alkohol nebo rybí speciality. To všechno stále častěji mizí z pultů ruských obchodů, aniž by za to zákazníci zaplatili. Počet krádeží potravin v největší zemi světa, kterou stále více sužují západní sankce, v minulých dvou letech vystřelil prudce vzhůru.

Přestože Vladimir Putin před pár dny nechal ostentativně zlikvidovat stovky tun prvotřídních západních potravin, počet lidí, žijících pod hranicí chudoby, v jeho zemi stále rychle stoupá. V prvním čtvrtletí letošního roku jich bylo už 23 miliónů, tedy bezmála pětina všech Rusů.

Není Rusko jako Rusko

Výrazné množství krádeží registrují především velká města. Suverénně nevíce zboží mizí v Moskvě. Třeba v Čečensku, Dagestánu či Ingušsku se však v obchodech prakticky nic neztratí.

A stále nižší životní úroveň je v každodenním životě znát stále častěji. Britský list The Telegraph před nedávnem upozornil například na to, že v Rusku rapidně přibývá drobných krádeží v obchodech. Ještě roce 2013 se z ruských prodejen ztratily potraviny „jen“ za 648 milionů rublů. Vloni se však objem odcizeného zboží zvýšil bezmála o polovinu. Z obchodů tak bez zaplacení zmizelo jídlo a pití za téměř miliardu rublů. A letos bude rychle stoupající tendence zřejmě pokračovat.

Mizí nejen housky, ale i whisky či krevety

Z regálů navíc nemizí jen zboží každodenní potřeby, ale ztrácejí se například i drahé lahve alkoholu, exotické rybí pochoutky či luxusní parfémy.

Problému si všímají už i ruská média. Deník Izvestia upozorňuje například na to, že policie si s většinou drobných krádeží neví rady. „Okradené podniky nemají právo na žádnou náhradu škody, pokud policie neodhalí a neusvědčí pachatele,“ popsal další potíž ruských prodejců právník Artemy Nikolaev s tím, že objem ukradeného zboží je ve skutečnosti pravděpodobně mnohem vyšší. Některé obchody totiž ke krádežím policii už ani nevolají.

Ruští statistikové odhadují, že vloni velké ruské obchodní řetězce kvůli krádežím přišly o více než procento tržeb. Ve skutečnosti však zřejmě prodělaly několikanásobně více. „Ví se jen o špičce ledovce. Nákupní řetězce se totiž reálnými čísly moc nechlubí. Obchodům, z nichž mizí mnoho zboží, totiž mimo jiné hrozí kontroly daňových úředníků,“ dodal analytik Dmitry Potapenko.

Ruské ekonomické potíže

Ekonomika největšího státu světa v současnosti prochází největšími turbulencemi od začátku globální krize v roce 2009. Příčinou aktuálních problémů jsou stagnující ceny ropy i sankce, které na Rusko uvalily západní státy kvůli agresi na Ukrajině.

Podle odhadů v roce 2015 ruská ekonomika výrazně oslabí. Hrubý domácí produkt byl po prvním pololetí letošního roku o 4,4 % nižší oproti červnu 2014. Rychle padá také hodnota rublu. Ten za posledních 12 měsíců oproti dolaru oslabil o 43 procent.

Přibývá i problémů s chudobou. S tou se v roce 2012 potýkalo 15 miliónů Rusů, na začátku letošního roku jich bylo už 23 miliónů.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!