20. července 2016 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Londýnská mlha: Není ‚jasný důkaz‘ o zpomalení ekonomiky, tvrdí Bank of England

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

LONDÝN Britská centrální banka nepozoruje „žádný jasný důkaz“, že ostrovní ekonomika po referendu o vystoupení země z Evropské unie prudce zpomaluje. Podnikatelská nejistota ale podle ní v zemi očividně stoupla.

Zhruba třetina oslovených firem plánuje omezení investic a náboru pracovníků. Vyplývá to ze středečního sdělení banky.

„Většina firem, které byly osloveny, neočekává krátkodobý dopad výsledku (referenda) na svoje investiční plány či plány náboru zaměstnanců. Zhruba třetina kontaktů ale uvedla, že v příštích dvanácti měsících budou tyto plány určitým způsobem negativně zasaženy,“ uvedla Bank of England.

Její zástupci z celé Británie uvedli, že podnikatelská nejistota „výrazně vzrostla“. Existuje však jen málo důkazů, že Britové utrácejí méně. „Dosud zde nebyl žádný jasný důkaz prudkého obecného zpomalování aktivity,“ uvedli také centrální bankéři.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení hospodářských dopadů takzvaného brexitu v úterý uvedla, že britská ekonomika by se v příštím roce mohla propadnout do recese.

Bank of England v polovině července ponechala svou základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,5 procenta. Naznačila ale, že v srpnu by mohla představit balík opatření na podporu ekonomiky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz