17. března 2017 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci hrozí Trumpovi mezinárodní žalobou kvůli ohlášenému clu pro BMW

Prezident Donald Trump během projevu k americkému Kongresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump během projevu k americkému Kongresu. | foto: ČTK

BERLÍN Německo by mohlo zažalovat Spojené státy u Světové obchodní organizace, pokud americký prezident Donald Trump splní své hrozby ohledně zavedení nových dovozních cel. Uvedla to v pátek německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová.

„Nebylo by to poprvé, co by pan Trump u soudu prohrál,“ řekla v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk.

Trump v lednu varoval, že uvalí dovozní clo ve výši 35 procent na automobily, které hodlá německá firma BMW vyrábět v nové továrně v Mexiku a exportovat do Spojených států. Vysokým dovozním clem hrozil i dalším automobilkám vyrábějícím v Mexiku.

S Trumpem se v pátek setká německá kancléřka Angela Merkelová. Šéf Americké obchodní komory v Německu Bernhard Mattes dnes uvedl, že Německo a Spojené státy musejí tvrdě pracovat na tom, aby zabránily zhoršení vzájemných obchodních vztahů.

„Ačkoli se nyní domníváme, že pravděpodobnost vzniku obchodní války mezi Spojenými státy a Evropou je mála, zůstává toto téma stále přítomné a nezmizelo zcela ze stolu,“ upozornil. Dodal, že protekcionistické kroky, jako odvetná cla či rušení mezinárodních smluv, by americké ekonomice pomohly jen dočasně.

ČTK