7. listopadu 2011 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci nesou břemeno Evropy. Sníží jim daně

Oktoberfest 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oktoberfest 2011 | foto: Reuters

BERLÍN Německá vládní koalice se v neděli dohodla na daňových úlevách pro občany ve výši šesti miliard eur (150 miliard korun). Úlevy budou rozloženy do dvouletého období. Podle kancléřky Angely Merkelové je to poděkování za břemeno, jež Němci nesou v době dluhové krize Evropy.

Německá opozice ale s navrženou podobou úlev nesouhlasí a dnes oznámila, že je zablokuje v horní komoře parlamentu, kde vláda nedisponuje většinou.

ČTĚTE TAKÉ:

S první daňovou úlevou koalice počítá na leden 2013. Má být ve výši dvou miliard eur a má ulehčit hlavně Němcům s nízkými a středními příjmy. Druhá část by měla připadnout na leden následujícího roku a dosahoval by čtyř miliard eur.

Chceme lidem poděkovat

Kancléřka po jednání špiček německé středopravé koalice uvedla, že se její vláda bude nadále snažit snižovat státní deficit, ale že se zároveň cítí nucena nějak se občanům revanšovat. "Chceme lidem poděkovat za to, že za mezinárodní finanční krize nesou takovou zátěž," řekla Merkelová, která tak vyšla vstříc především koaličním liberálům z FDP, kteří měli snižování daní jako hlavní předvolební slib.

Rozhodnutí koalice musí ještě schválit parlament, v jehož horní komoře se však proti němu chtějí postavit dvě nejsilnější opoziční strany, sociální demokraté (SPD) a Zelení. Generální tajemnice SPD Andrea Nahlesová dnes označila daňové úlevy v této podobě za velkou zátěž pro státní rozpočet.

Kolik se v Německu vybere na daních?

První daňová úleva má připadnout na rok, kdy se v Německu budou konat parlamentní volby. Letos Německo očekává, že na daních vybere o 16,2 miliardy eur víc, než vláda původně plánovala. Letošní daňový příjem by tak měl činit 571,2 miliardy eur (14,3 bilionu Kč). Pro příští rok ministerstvo financí zvýšilo odhad výběru daní o 7,4 miliardy eur.

"V zásadě to považujeme za chybnou cestu, a proto my ve Spolkové radě nepřispějeme k dalšímu zatěžování zemských a komunálních rozpočtů," uvedla druhá nejvýše postavená představitelka SPD.

Stejně se ke kroku vlády staví i Zelení. "Spolková rada tomu musí říct jasné 'ne'," prohlásila šéfka poslaneckého klubu strany Renate Künastová, podle níž by snižování daní v tomto rozsahu zatížilo příští generace.

ČTK, Lidovky.cz