29. října 2011 18:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci popletli účetnictví. Teď objevili navíc 55,5 miliardy eur

Německo, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo, peníze | foto: Shutterstock

BERLÍN Německý dluh díky objevené účetní chybě znatelně poklesne. Při zestátnění banky Hypo Real Estate (HRE) bylo omylem odepsáno 55,5 miliardy eur (téměř 1,4 bilionu korun).

Po opravení chyby by měl poklesnout poměr dluhu k HDP z očekávaných 83,7 na 81,1 procenta. Oznámilo to německé ministerstvo financí. Podle agentury DPA došlo k záměně sčítání a odečítání.

Miliardové nedopatření vzniklo loni v bilanci finančního ústavu FMS Wertmanagement, který patří zcela státu a který slouží jako takzvaná bad bank (špatná banka). Do bank tohoto typu se odvádí špatná aktiva.

Opoziční sociální demokraté z SPD připsali odpovědnost za chybu ministru financí Wolfgangu Schäublemu. SPD je podle webu stern.de rozhořčena, že z nálezu peněz se Schäuble raduje. Chce proto po něm, aby celou záležitost zevrubně vyšetřil.

Čtěte také

"Tohle není částka, kterou švábská hospodyňka strčí do plechovky od sušenek a na kterou zapomene," prohlásil parlamentní lídr SPD Thomas Oppermann.

Slogan "miliardy nejsou důležité, počítáme v bilionech" by podle opozice mohlo být novým mottem ministerstva financí.

Ačkoli se německý dluh vůči HDP sníží na 81,1 procenta, zůstává stav zadlužení daleko od splnění maastrichtských kritérií. Na základě těchto podmínek by měly státy platící eurem držet dluhy pod 60 procenty výkonu hospodářství.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.