12. března 2012 22:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci se bojí jezdit do Řecka, mají strach z naštvaných Řeků

Nastupuje krajní pravice pomalu k moci? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nastupuje krajní pravice pomalu k moci? | foto: Reuters

ATÉNY Němečtí turisté nechtějí jet na dovolenou do Řecka, protože se obávají rozhořčení místních obyvatel z úsporných opatření vynucených Evropskou unií a podle jejich nezlomného přesvědčení i Německem.

Referoval o tom řecký ministr kultury a turistiky Pavlos Gerulanos po návratu z mezinárodního turistického veletrhu v Berlíně.

"Je mnoho Němců, kteří se obávají cesty do Řecka. Domnívají se, že po tom, co se stalo, je Řekové nepřijmou hezky. Toto ovzduší musíme změnit," prohlásil Gerulanos podle agentury AFP před řeckým prezidentem Karolosem Papuliasem.

ČTĚTE TAKÉ:

Napětí provázené protievropskými a protiněmeckými náladami je v Řecku v posledních měsících velmi znatelné. Řekové, jejichž země stojí na pokraji bankrotu, během protestů pálili německé vlajky. V tisku a na plakátech se objevila fotografie německé kancléřky Angely Merkelové v nacistické uniformě.

Němci nás urážejí, přisadil si řecký prezident

Nátlak německých politiků na to, aby Řecko nepolevovalo v tvrdých škrtech, některé noviny srovnávaly s německou válečnou kampaní za druhé světové války. A začalo se projevovat rozhořčení i řeckých politiků, a to v čele s prezidentem Papuliasem, který se nezdržel s vyjádřením názoru, že Němci Řeky urážejí.

Turistika patří a v následující sezoně i bude patřit k významným finančním zdrojům pro otřesenou řeckou ekonomiku - tvoří 15,7 procenta ročních příjmů a zajišťuje 768.000 pracovních míst.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Němečtí turisté se na tom výrazně podílejí - ze 16,4 milionu turistů, kteří Řecko navštívili loni, jich Němci tvořili zhruba dva miliony. Šlo přitom o meziroční nárůst o skoro deset procent a přineslo to obrat 10,5 miliardy eur.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz