11. prosince 2010 7:00, aktualizováno  22:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci tlačí na Čechy: Přijměte euro a plaťte

Německá kancléřka Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

PRAHA Merkelová navrhovala Nečasovi, aby Česko vyměnilo korunu za euro. Když v srpnu přijel český premiér Petr Nečas navštívit do Berlína německou kancléřku Angelu Merkelovou, podle informací LN mu řekla: Rádi bychom vás viděli v klubu.

Merkelová naznačila, že Praha by patřila ke spojencům, s nimiž v eurozóně udělá pořádek. Nečas rozmluvu s kancléřkou nechce komentovat, zdroje z jeho okolí ale takovou větu kancléřky potvrzují.

Čtěte více

Nebyl přitom jediným středoevropským politikem, který podobnou nabídku dostal. Už předtím se Merkelová sešla i s polským ministerským předsedou Donaldem Tuskem. A rovněž jeho vyzvala podobnými slovy k přijetí eura.

Anketa

Chcete, aby Česká republika vyměnila korunu za euro?

Ano, když jsme v Evropské unii, měli bychom mít euro. 1466
Ne, přineslo by nám to jen problémy. 7601
Je mi to jedno. 118

Ani od jednoho z premiérů se ale podle informací LN nedočkala vstřícné odpovědi. Po přijetí eura by se noví členové museli podílet také na pomoci krachujícím zemím eurozóny. To by mohlo přijít na desítky miliard korun.

Němci jsou v eurozóně v menšině
Německé vábení je logické. Při vyjednávání o budoucnosti eura mezi zodpovědně hospodařícím severem a utrácivým jihem se Německo ocitlo v menšině. V současné eurozóně má na své straně jen Nizozemce, Rakušany, Finy a Slováky.

Jednáním dominuje "Agrární unie jihu" v čele s Francouzi, kteří mají podporu Španělů, Italů, Portugalců, Belgičanů, Řeků i silně zadlužených Irů. Tato koalice, kde je řada dalších adeptů na státní bankrot a unijní záchranu, se brání tvrdým sankcím za příliš vysoké dluhy. Vůbec se jim nelíbí, že by eurozóna nechala někoho z členů zkrachovat.

Jaký postoj k euru mají čeští vládní politici? Čtěte víkendové vydání deníku 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz