23. března 2015 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci v Řecku upláceli, tvrdí deník Bild. Kvůli ponorkám i vrtulníkům

Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | foto: Reuters

ATÉNY Německé firmy údajně zaplatily na úplatcích při zbrojních zakázkách v Řecku desítky milionů eur. S odvoláním na materiály řeckého ministerstva obrany to v pondělí napsal nejčtenější německý deník Bild.

Podle listu chtějí Atény postavit zbrojaře před soud a požadují odškodné.

Řecko připravuje soudní podání ve dvou případech, kdy německé firmy údajně zaplatily řeckým politikům, aby si u nich pojistily zbrojní zakázky. Jedná se o řecký nákup dvaceti vrtulníků německo-francouzské společnosti Eurocopter, při němž údajně bylo na úplatcích zaplaceno 41 milionů eur (1,1 miliardy korun). 

Druhým případem je nákup ponorek od německých firem Reheinmetall a STN Atlas, při němž údajně úplatky dosáhly 62 milionů eur (1,7 miliardy korun).

Řecké ministerstvo obrany údajně prověřuje ještě dalších čtrnáct zbrojních zakázek, u nichž je podezření na korupci. Celkem podle zdrojů Bildu mohlo být na úplatcích zaplaceno několik set milionů eur. Řecko se chce u soudu domáhat vyplacení odškodného ve výši poskytnutých úplatků.

Tvrdý postoj vůči korupci avizoval už minulý týden v rozhovoru s Bildem řecký ministr obrany Panos Kammenos. 

Zároveň si postěžoval, že Atény v případě uplácejících firem dosud nikdy nedosáhly na odškodné. „Proč musí zkorumpované německé firmy platit milionové pokuty pouze v Německu, ale ne u nás v Řecku?“ řekl v rozhovoru. Podle něj navíc německé úřady neposkytují Aténám dostatečnou podporu při stíhání podezřelých z uplácení.

Informace o údajných úplatcích ve zbrojních kontraktech byly zveřejněny v den, kdy do Německa přijíždí na návštěvu řecký premiér Alexis Tsipras. 

V Berlíně bude jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou především o hospodářských problémech své země. Vztahy obou zemí se od lednového nástupu Tsiprasovy vlády výrazně zhoršily. Berlín Atény obviňuje z toho, že ustupují od úsporných opatření, jimiž mezinárodní věřitelé podmínili pomoc zadlužené zemi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!