Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci vydali rodný list svého zlatého pokladu. Čelí pochybám o jeho kvalitě

Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá Bundesbank se po letech kritiky rozhodla chovat transparentně a zveřejnila všechny informace o svých zlatých rezervách. V minulosti se totiž objevily informace, které zpochybňovaly kvalitu zlatých cihel, jež se do Německa vracely zpět ze Spojených států amerických či Francie, kde byly uloženy.

Cihly měly například obsahovat příměs železa. Banka se proto tento týden rozhodla zveřejnit vyčerpávající, asi 2300stránkový dokument s detailními údaji o všech svých více než 270 tisících zlatých cihlách.

Materiál obsahuje inventární číslo, hmotnost, přesný obsah zlata či kde přesně která cihla je. Data by navíc měla být každoročně aktualizována.

Jde přitom o poslední z řady kroků, které banka podnikla poté, co se veřejnost začala v roce 2012, tedy v době dluhové krize, ptát na bezpečnost německého zlatého pokladu. Právě ve zlatě má přitom Německo asi dvě třetiny svých devizových rezerv.

Před třemi lety přišel list Bild-Zeitung s kampaní „Přivezte naše zlato domů“. O rok později vedení banky volání veřejnosti vyslyšelo a oznámilo, že pl ánuje repatriovat do vlasti zlato z trezorů Bank de France a Fedu v New Yorku.

„Nejpozději do roku 2020 by měla být polovina německých zlatých rezerv uschována zpět v Německu,“ prohlásil člen bankovní rady Bundesbank Carl-Ludwig Thiele. Z Francie by mělo být zpět dovezeno asi 374 tun zlata a zbylých 300 by mělo být dopraveno z New Yorku. K tomu ale dochází pomaleji, než se čekalo.

Důvodů, proč drží Německo zlato v zahraničí, je podle listu Financial Times více. Prvním je, že země začala hromadit své zlaté zásoby v New Yorku v době po druhé světové válce v souvislosti s brettonwoodským měnovým systémem, kdy byl americký dolar navázán na zlato.

Druhým důvodem pak byly německá nejistota v době s tudené války, kdy se země obávala sovětské invaze.

Kov převážejí i další země

Německo vlastní zlato o celkové hmotnosti 3384 tun v hodnotě 107 miliard eur (asi 2,9 bilionu korun). To z něj dělá po USA druhého největšího držitele cenného kovu. Většina kovu je uložena ve Frankfurtu, kde má sídlo Bundesbank. Z kovu umístěného mimo německé území se pak téměř 307tun nachází v Paříži, v Londýně 437,9 tuny a v New Yorku 1446 tun.

Německo není jedinou zemí, která si chce přivézt domů svůj poklad. Rovněž rakouští centrální bankéři před několika měsíci oznámili, že chtějí přesunout z Londýna asi polovinu svých zlatých rezerv o hmotnosti 140 tun. Ke kroku Vídeň přistoupila rovněž po tlaku veřejnosti, která se začala obávat, zda zlato vůbec existuje.

Na konci loňského roku dalo najevo svoji nedůvěru i Nizozemsko, které se rozhodlo repatriovat z New Yorku na 120 tun kovu. Podle statistik Fedu vyvezly během posledních tří let státy, které měly své rezervy uloženy v amerických trezorech, asi 341 tun zlata. Zatímco v letech 2012–2013 se jednalo jen o pár tun, vloni se přesun rozjel ve velkém a státy si odvezly na 240 tun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!