12. ledna 2011 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Německá ekonomika šlape nejlépe od roku 1991. Sveze se s ní Česko?

Největší letounu světa Airbus A380, který dnes převzala německá Lufthansa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší letounu světa Airbus A380, který dnes převzala německá Lufthansa. | foto: ČTK

BERLÍN  Německá ekonomika loni stoupla o 3,6 procenta. To představuje její nejprudší nárůst od roku 1991. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Rozpočtový deficit Německa však loni podle agentury AP poprvé za pět let překročil tři procenta hrubého domácího produktu, což je limit stanovený pravidly Evropské unie.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. Předloni se německý HDP propadl o 4,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od druhé světové války.

V roce 1991 vzrostla německá ekonomika o 5,1 procenta. O rok dříve, kdy bylo dokončeno znovusjednocení země, stoupla o 5,2 procenta, napsala agentura Reuters.

Loňské tempo růstu bylo v souladu s očekáváním analytiků. "Čísla nejsou žádným velkým překvapením," uvedl ekonom Gerd Hassel ze společnosti BHF Bank. "Německo je na dobré cestě," dodal.

Statistický úřad nicméně oznámil, že rozpočtový deficit německého veřejného sektoru loni stoupl na 3,5 procenta HDP z předloňských tří procent.

Tento vývoj již LN očekávaly ve své VIZI 2011

Nárůst schodku byl podle agentury Reuters o něco výraznější, než očekávali analytici. "Veřejná spotřeba se velmi výrazně zvýšila kvůli rozpočtovým stimulačním programům," řekl Hassel.

Předstihové indikátory naznačují, že německá ekonomika bude pokračovat v růstu také v letošním roce, ačkoli pomalejším tempem než loni. Hospodářské oživení v Německu nyní získává širší základy a snižuje svou závislost na exportu.

"Příspěvek exportu (k loňskému růstu HDP) činil 1,1 procentního bodu, což je méně než polovina celkového růstu. Takže motorem růstu je zejména domácí poptávka," uvedl Hassel. Ekonom Jörg Krämer ze společnosti Commerzbank předpověděl, že německé hospodářství letos stoupne o tři procenta.

Rok 2010 v obrazech

Upozornil však, že tento odhad je optimističtější než prognózy většiny ostatních ekonomů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!