29. dubna 2010 10:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Německý tisk obvinil kancléřku, že do krize dostala euro ona

Kancléřka Angela Merkelová na předvolebním shromáždění své strany v Severním Porýní-Vestfálsku  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléřka Angela Merkelová na předvolebním shromáždění své strany v Severním Porýní-Vestfálsku | foto: Reuters

BERLÍN Německé deníky se dnes v souvislosti s řešením krize v Řecku a nejistotou na finančních trzích zamýšlejí i nad rolí německé kancléřky Angely Merkelové.

Z čeho novináři Merkelovou obviňují?

Merkelová prý uškodila svým pokusem poskytnout pomoc až poté, co Řecko přistoupí k úsporám a bude po zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku, dodává list. To, co Řekové mohli vnímat jako napomenutí, totiž podle komentátora znamenalo pro kapitálové trhy znejistění a podkopalo důvěru v euro. "Zdali se tato neracionální panika může znovu obrátit v důvěru a kolik bude potřeba slov a bilionů eur na garancích, to budou vědět až historici. My současníci víme jen jedno: krize eura má jednoho hlavního viníka - Angelu Merkelovou."

Financial Times Deutschland (FTD) a Frankfurter Rundschau se shodují, že její neochota v předchozích týdnech přislíbit bezpodmínečně pomoc Řekům přispěla ke zhoršení situace.

Komentátor frankfurtského deníku ji otevřeně označuje za hlavního viníka nynější krize společné evropské měny. Pro trh je podle něj nejdůležitější důvěra. "Proč jen kancléřka nerozptýlila obavy Řecka před dvěma měsíci osmi jednoduchými slovy? 'Buďte v klidu, když bude potřeba, Řecku pomůžeme!' Tehdy by to ještě stačilo a nepadnul by na to ani cent, protože by důvěra byla zachována," míní Frankfurter Rundschau.

Čtěte více:

Máme jednu jistotu: Nejistota nás vyjde draho

I podle FTD má současná krize jednu jistotu: čím déle bude nejistota trvat, tím dražší to bude pro všechny zúčastněné. "Nejfrapantnější na předchozích dnech je to, s jakou tvrdohlavostí kancléřka tuto jistotu ignorovala," vytýká jí ekonomický deník. Tím podle něj ohrozila snahu Mezinárodního měnového fondu (MMF) a kolegů z Evropské unie uklidnit trhy dřív, než dluhová krize přeskočí i na další státy EU.

Čtěte více

Plán, který podle německých poslanců předestřel ve středu v Berlíně šéf MMF Dominique Strauss-Kahn - rozložit pomoc Řecku na tři roky ve výši až 120 miliard eur a po tuto dobu ho odříznout od kapitálového trhu, aby Atény nebyly odkázané na jeho důvěru - FTD označuje za velkou sázku eurozóny, která může fungovat, jen když se do ní zapojí všichni s plným nasazením. "A když do toho půjde Merkelová," zdůraznil list.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz