7. dubna 2009 8:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Není třeba být v každé vládě, říká Čunek

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | foto: ČTK

PRAHA Myslím si, že se chováme naprosto seriózně. Jako jediní z parlamentu jsme se nepodíleli na pádu této vlády, zdůvodnil šéf KDU-ČSL Jiří Čunek, proč jeho strana odmítla projekt překlenovací vlády.

LN Celostátní konference KDU-ČSL schválila, že se nebude personálně podílet na rodící se vládě. Co vás vedlo ke změně názoru? V neděli jste podepsali předběžnou dohodu o tom, že se na ní budete spolupodílet...

My jsme měli celostátní konferenci, kdy dvě třetiny byly tohoto názoru. To znamená, že jsme po velké diskusi takto reagovali. Nakonec, já jsem to avizoval zcela jasně. Ta dohoda je tak i napsaná, je to předběžná dohoda předsedů stran, protože jsme věděli, že to bude kolizní. Snažili jsme se vyjednat, co nám partneři nějak umožnili. Tuto dohodu jsme seriózně předložili našemu orgánu a takto to dopadlo a já se s tím zcela ztotožňuji.

LN Proč jste už v neděli v Kramářově vile partnerům neřekli, že s podmínkami - například že vláda vznikne už 9. května - nesouhlasíte a nepřistoupíte na ni?

Protože kolegové chtěli, abychom nějakou předběžnou dohodu, která půjde do těch jednotlivých stran, schválili. Což je ale vždycky dobře, když se jedná o nějakém jasném materiálu, a ne nějakých vágních záležitostech. Myslím si, že na základě toho se chováme naprosto seriózně. Dohoda se jednoznačně jmenuje jako předběžná. Bylo jasné, že musí být schválená jednotlivými stranami. Ten důvod byl naprosto jasný. KDU-ČSL se jako jediná strana z parlamentních stran absolutně nepodílela na pádu této vlády, a to proto, že si uvědomovala důsledky, které to způsobí. Jinými slovy jsme bráni v Evropě jako nevěrohodní nýmandi. Je to destrukce českých zahraničních zájmů a my z tohoto důvodu chceme, aby ti, co se na tom podíleli, tak ať převezmou odpovědnost. My je podpoříme. My nemusíme být v každé vládě. To skutečně ne. Podpoříme, pokud přinesou program, který bude pro tuto zemi a pro řešení krize a občany této republiky zajímavý.

LN Ve stejné pozici jsou ale teď například i komunisti. Taky jsou v opozici, a pokud se jim bude líbit program nové vlády, tak ho podpoří...

S tím se vůbec neztotožňuji. Komunisti jsou ti, kteří svrhli tuto vládu. K tomu se nebudu vůbec vyjadřovat.

LN Předseda ČSSD Jiří Paroubek vydal prohlášení, kde uvádí, že každý politický subjekt, který nedodrží včerejší dohodu demokratických politických stran na předčasných volbách a přechodné vládě, ponese odpovědnost za eskalaci politické krize...

Já se skoro domnívám, že to by musel být občan úplný debil, aby takovému vyjádření pana Paroubka nerozuměl. Protože přeci sociální demokrati za pomoci komunistů a některých dalších poslanců rozbili tuto vládu. Způsobili politickou krizi a teď budou házet hlínu na někoho, kdo říká: Zničte tu krizi a my vás podpoříme. My vám dokonce ani nebráníme, my na to dokonce ani neútočíme. Je vás většina, dohodněte se. Pokud to bude pro tuto zemi dobré, tak my vás podpoříme. To vyjádření je tak nehorázné, že já k tomu skutečně nemám potřebu cokoli dalšího říct.

LN Dnešní rozhodnutí KDU-ČSL spustilo lavinu. V nové vládě nechtějí být ani zelení. Nicméně vyzvali k novému jednání. Budete se ho účastnit, nebo je to pro vás ukončená záležitost?

My jsme se podle mě zachovali velmi konstruktivně. Nikomu jsme nebránili a nebráníme. Těm největším, dokonce ani zeleným, aby tu vládu sestavili. To, že se zelení jaksi orientují podle nás a našeho rozhodnutí, je jejich věc. To komentovat nebudu. Jsem politik, předseda politické strany. Já se žádnému jednání nebráním.