26. dubna 2010 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Neomezený vládce Maďarů: Zcela změníme ekonomický systém

Neomezený vládce Maďarska chce zcela změnit jeho eknomický systém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neomezený vládce Maďarska chce zcela změnit jeho eknomický systém | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Příští maďarský premiér Viktor Orbán chce po převzetí vlády zcela změnit dosavadní ekonomický a politický systém v zemi.

Reformami, hlavně snížením daní, oživit ekonomiku, ale nespěchat s ústavními změnami. Orbán, jehož strana Fidesz získala v nedělním druhém kole voleb dvoutřetinovou většinu v parlamentu, a tak má pohodlnou ústavní většinu, to dnes prohlásil na tiskové konferenci v Budapešti.

Čtěte více:

"Naším cílem v příštích měsících bude definovat nový hospodářský a politický systém a vybudovat je," řekl podle agentury MTI vítěz voleb a budoucí premiér. Jako první věc se vláda soustředí na obnovu ekonomiky, zákonnosti a pořádku, a nelze očekávat žádné ukvapené ústavní změny, dodal.

"S dosavadním daňovým systémem se hospodářství udusí. To se musí zásadně změnit," prohlásil podle agentury Reuters. Daňový systém musí být podle Orbána přizpůsoben sousedním státům, aby Maďarsko znovu získalo konkurenceschopnost.

Orbán odmítl naznačit jména ministrů své připravované vlády. Dokud ho prezident László Sólyom nevyzve k sestavování kabinetu, nebudou zveřejněna žádná jména očekávaných nových šéfů resortů, zdůraznil. Připustil, že své představy o jménech ministrů má, ale je na hlavě státu, aby v nejbližších dnech zahájila příslušné iniciativy, dodal.

Vítězství Fidezsu už přimělo k akci centrální banku

Maďarská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové historické minimum 5,25 procenta. Banka to oznámila dnes, nová sazba bude platit od úterý.  Jde o desáté snížení maďarských úroků od července minulého roku. Naposledy banka snižovala základní úrok na konci minulého měsíce.

Pro uvolnění měnové politiky mluví vyšší inflace i zpevnění forintu vůči jednotné evropské měně a pokles výnosnosti vládních obligací. Vývoj na finančním trhu ale dnes částečně ovlivnilo i volební vítězství strany pravého středu Fidesz.

ČTK

Pronájem, byt, 2+KK, balkón, 68 m2, Čáslav - Nové Město
Pronájem, byt, 2+KK, balkón, 68 m2, Čáslav - Nové Město

Boženy Němcové, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
12 000 Kč/měsíc