Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Neplatiči daní zkoušejí nové finty. Černý benzin teče do Česka ve velkém

Cisterna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cisterna (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nevídaný nárůst dovozu pohonných hmot zaznamenávají v posledních týdnech petrolejáři a berní správa. Do Česka nyní putuje v cisternách a plně naložených vlacích až o 40 procent víc benzinu a nafty z rafinerií v Německu, Rakousku či Polsku. Jak zjistily Lidové noviny, jsou za tím podvodní distributoři, kteří chtějí před zpřísněním podmínek prodat bez zaplacení DPH co největší množství dovezeného benzinu.

Podvodní distributoři nyní chtějí využít poslední příležitosti a před zpřísněním podmínek u nás prodat bez zaplacení DPH co nejvíc dovezeného benzinu. Do konce října totiž distributoři paliv musejí zaplatit kauci ve výši 20 milionů korun, prokázat bezúhonnost a nemít žádný dluh u státu. Jinak budou muset ukončit podnikání. Celkem jich zde působí dva tisíce.

„Zaznamenali jsme zvýšenou aktivitu rizikových firem podnikajících v oblasti dovozu pohonných látek. Lze předpokládat, že to souvisí se změnou zákona o pohonných hmotách, díky které budou daňové podvody mnohem hůře realizovatelné,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Jitka Ježková.

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

Stát aktuální a přesnou statistiku dovozu za poslední období ještě nemá, údaje o růstu dovozu pocházejí z vlastního šetření berního úřadu i zjištění samotných petrolejářských firem, které situaci na trhu denně monitorují.

Daňový kalup

V první polovině roku se dovezlo do Česka měsíčně v průměru 130 milionů litrů benzinu a nafty. Nyní toto množství narůstá o několik desítek milionů litrů.

„Jde to teď obrovsky nahoru. Dovoz jde výrazně nahoru, odhaduji až o 40 procent oproti předchozím měsícům,“ komentuje situaci Jan Duspěva, generální ředitel státního distributora paliv společnosti Čepro, které kontroluje i většinu skladovacích kapacit na pohonné hmoty v Česku.

Některé daňové sklady, přes které se u nás dovezený benzin a nafta dostávají k překupníkům a na trh až k čerpacím stanicím, teď praskají ve švech. Podle informací LN proteče za měsíc některými z nich až devítinásobek jejich kapacity.

ČTĚTE TAKÉ:

DPH mizí v řetězci až několika desítek propojených firem, většinou nastrčených bílých koní, z nichž některý před platbou DPH účelově zkrachuje a lidé v pozadí těchto firem obratem zakládají firmu jinou.

Machinace s DPH ochuzují ročně státní pokladnu podle odhadu ministerstva financí o pět až osm miliard korun. Nová pravidla pro podnikání by měla tuto ztrátu snížit údajně až na polovinu.

Čepro: Kauce určitě zaberou

Podle odhadu expertů daňové správy lze očekávat, že podmínkám nevyhoví možná až tisícovka z dosud 1946 evidovaných distributorů. Především právě firem, které plní roli nastrčených bílých koní – před platbou daně z vykonstruovaných důvodů krachují.

„Kauce a další podmínky pro udělení licence jsou dosud nejúčinnějším opatřením proti daňovým podvodům, které obírají stát ročně o pět až osm miliard korun,“ říká Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu.

Společenství čerpacích stanic, které zastupuje i malé distributory, však varuje, že kauce černý trh zásadním způsobem nezničí a naopak vyřadí i řadu poctivých obchodníků, kteří na zaplacení kauce nemají peníze. „Kauce určitě zaberou, ale těžko teď předem říkat, o kolik přesně celý trh vyčistí,“ uvedl Duspěva.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...