Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Nepostradatelný' Šnábl rezignoval, ministerstvu už vadí jeho minulost

Ministr financí Eduard Janota 31. července ráno přijal rezignaci ředitele mezinárodněprávního odboru Radka Šnábla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota 31. července ráno přijal rezignaci ředitele mezinárodněprávního odboru Radka Šnábla | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota dnes ráno přijal rezignaci ředitele mezinárodněprávního odboru Radka Šnábla. Ten byl letos v dubnu pravomocně odsouzen za daňový podvod ke dvouletému podmíněnému trestu a vysoké pokutě. Tento odbor bude dočasně řídit přímo Janota. Šnábl podal rezignaci už v dubnu, tehdy ji ale ministr Kalousek nepřijal s tím, že byl pro stát díky vítězství ve sporech zcela nepostradatelný.

ČTK o tom dnes informoval mluvčí MF Ondřej Jakob. Vzhledem k rozsahu mezinárodněprávních sporů vedených proti České republice, mezi něž patří zejména případy CE WOOD, ECE a celá řada dalších sporů v rozsahu desítek miliard korun, bude podle Jakoba ministr financí nadále služeb Šnábla využívat.

"Přestože zaměstnanci MF nemají konkurenční doložku, Šnábl se zavázal, že nebude pracovat proti MF, tedy u firem, které se státem vedly spory. Velmi si toho ceníme, protože víme, že by byl u nich velmi žádanou osobou," podotkl mluvčí MF.

"Nelpím na svém postu, hlavně se chci očistit ve vlastní kauze, jsem nevinný," řekl Šnábl Hospodářským novinám. Už v dubnu, kdy trest dostal, nabídl svoji rezignaci tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi.

Ten ji však nepřijal s tím, že byl pro stát díky vítězství ve sporech zcela nepostradatelný.

Na případ upozornila Mladá fronta Dnes (MfD) na konci minulého týdne. Podle deníku byl Šnábl v roce 1999 jako podnikatel členem skupiny, jež si nechala neoprávněně vrátit daň z přidané hodnoty. Tři podnikatelé, mezi které Šnábl tehdy patřil, vykázali fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie. Pak požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a získali 5,5 milionu korun.

Druhý pokus, kdy chtěli přes sedm milionů korun, jim už podle MfD nevyšel.

Šnábla přivedl na ministerstvo financí Jiří Rusnok, který si ho vybral jako poradce, a jako poradce ho poté vzal i na ministerstvo průmyslu a obchodu.

O jeho "obchodování" s automaty prý nic netušil. Na ministerstvo financí se pak Šnábl vrátil nejprve jako poradce Vlastimila Tlustého a pak Miroslava Kalouska. Mezinárodněprávní odbor řídí od května 2007.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz