9. února 2009 15:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV chce povolit švarcsystém

Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) |

PRAHA Národní ekonomická rada vlády (NERV) a ministři v neděli dokončí práci na protikrizových opatřeních. V pondělí by měla materiál prodiskutovat vláda a následně jej premiér představí poslancům. Ve hře je snížení sociálního pojištění, zvýšení spotřební daně na alkohol a cigarety i opětovné povolení švarcsystému.

Součástí představovaného materiálu budou návrhy NERV i jednotlivých ministerstev. Například ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit spotřební daně na alkohol a cigarety. Zároveň chce snížit o jedno procento platby zdravotního pojištění.

Dalším z opatření, které je součástí připravovaného balíčku na podporu české ekonomiky, je podle tisku návrat takzvaného švarcsystému. Ten spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění.

Národní ekonomická rada vlády rovněž doporučuje kabinetu zavést slevu na sociálním pojištění, podporu dopravy v regionech a usilovat o co nejvíc peněz z EU na podporu regionů. Dále nabízí skupinu opatření pod společným označením podpora podnikání a soukromých investic či podpora restrukturalizace a insolvenčních procesů.

Plán nabízený ekonomickou radou vládě má celkem 32 bodů. Jejich cílem je oživení domácí ekonomiky, u které vláda v letošním roce počítá až s dvouprocentním poklesem.

ČTK, Lidovky.cz