Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV má 26 léků na krizi

Jednání NERVu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání NERVu | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Národní ekonomická rada vlády (NERV) už má jasno v tom, jak pomoci české ekonomice a odlehčit jí od dopady nastupující krize. Včera na svém již druhém jednání rada zredukovala více než 250 původních návrhů. Výsledkem je 26 bodový ozdravný program. A Lidové noviny ho mají.

Na rozdíl od Spojených států či například Německa se český průmysl nedočká masivních stimulačních „balíčků“ a mnohamiliardových státních investicí do ekonomiky. Namísto toho budou na doporučení NERVu jednotlivá ministerstva v následujících dnech zvažovat opatření, která mají ulevit zejména firmám a podnikatelům a zamezit tak růstu nezaměstnanosti.

„Všechna opatření musí maximálním  způsobem přispět k udržení zaměstnanosti, ke zprůchodnění úvěrových linek a vyvolání soukromé investiční aktivity,“ uvedl po jednání NERVu ministr financí Miroslav Kalousek.

Mezi klíčové návrhy patří zejména dočasné slevy firmám na odvody ze sociálního pojištění. Ty mají být nejvýraznější za zaměstnance s nižšími platy. Sleva by tak měla podpořit zejména ty zaměstnance, kteří jsou nejvíce ohroženi propouštěním. Tedy pracovníky ve výrobách s nízkou přidanou hodnotou a také ve službách. Slevy na sociálním pojištění prospějí i firmám, které momentálně nehospodaří se ziskem.

Finančnímu hospodaření firem by podle návrhu NERVu měly pomoci i úlevy v placení daní. Konkrétně by se mělo jednat o snížení placených záloh na daň z příjmu právnických i fyzických osob a také zrychlení vratek daně z přidané hodnoty (DPH).

NERV žádá i dostupnost úvěrů většímu počtu podnikatelů a firem. Přispět k tomu by měla státní podpora finančních institucí podporujících exportéry. Větší dostupnosti úvěrů pro podnikatele by měla napomoci i úleva pro komerční banky při získávání peněz od centrální banky. Komerčním bankám by měla být navíc rozšířena skupina aktiv, která mohou poskytnout jako zástavu za úvěry České národní banky.

V balíku doporučení NERVu se nakonec neobjevily návrhy, které byly v minulosti označeny za lobbistické. Nejčastěji citovaným  byl návrh na zavedení tzv. „šrotovného“, tedy příspěvku na pořízení nového automobilu výměnou za vyřazení z provozu auta starého.

Návrhy nyní poputují k rozpracování do ministerstev. Do deseti dnů by pak ministři měli vypracovat konkrétní legislativní a exekutivní návrhy, ke kterým se bude moci NERV znovu vyjádřit. Konečné připomínky pak vláda zapracuje do „balíkového“ zákona a předloží jej parlamentu. Podle Kalouska by vláda měla ucelený návrh protikrizových opatření představit ještě na současné schůzi sněmovny, která začala včera.

26 bodů proti krizi

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...