16. března 2009 17:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV má konkurenci. Socialisté založili MOZEK

Jihomoravský hejtman Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihomoravský hejtman Michal Hašek | foto: Hynek GlosLidové noviny

BRNO ČSSD vytvořila svoji verzi Národní ekonomické rady vlády (NERV). Zatím však pouze na Moravě. Jihomoravský hejtman Michal Hašek si sestavil poradní tým, který nazval MOZEK - Moravská záchranná ekonomická komise. V neformálním sdružení za omezení dopadů hospodářské krize jsou zástupci politiků, podnikatelů, odborů i akademické obce.

Mezi 19 členy MOZEKu jsou kromě Haška například rektor brněnského VUT Karel Rais, rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, předseda představenstva společnosti OHL ŽS Brno Michal Štefl a předsedkyně jihomoravských odborů Stanislava Slavíková.

Základní cíle poradní skupiny jsou podle hejtmana dva. Je to příprava krizových scénářů vývoje krajského rozpočtu na letošní rok a aktualizace rozpočtových výhledů. Dále má připravit návrhy na lepší nakládání s rozpočtovými prostředky kraje a fungování příspěvkových a jiných organizací zřizovaných krajem.

"My jsme odhodláni jít cestou kombinace úsporných hospodaření v rámci kraje a jeho příspěvkových organizací a zároveň investic," řekl Hašek novinářům. Jeden z prvních kroků budou audity, jak hospodářský, tak personální.

Hejtman je přesvědčen o tom, že pro krizové období a období po krizi bude do budoucna přínosem, když bude kraj investovat do strategických oblastí.

Právě MOZEK by měl nyní doporučit, které to budou. Může to být podle něj doprava či podpora vědy a výzkumu, mohou to být projekty cestovního ruchu a turistiky.

MOZEK je jakousi obdobou Národní ekonomické rady vlády (NERV), která už vytvořila balíček protikrizových opatření, jenž v polovině února schválila vláda. Mezi členy NERV jsou mimo jiné Vladimír Dlouhý, Martin Jahn, Pavel Kohout, Michal Mejstřík, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz nebo Jiří Rusnok.

Najdete na Lidovky.cz