8. března 2009 19:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV má opět deset členů

Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) |

PRAHA Novým členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) se stal odborník na evropskou politiku Petr Zahradník z České spořitelny. Rada tak bude mít znovu deset členů. Po skončení jednání rady to řekl její člen Tomáš Sedláček. Zasedání se věnovalo hlavně přípravě na summit největších ekonomik světa G20 a finančním regulacím, podle vyjádření členů rady se probíraly hlavně technické záležitosti.

NERV se zabývala například návrhy na regulaci finančních trhů z dílny expertní skupiny, kterou vedl bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Jacques de Larosier. "Je to dobrý materiál a je z něj možné vyjít," řekl člen rady Pavel Kohout s tím, že by se měl návrh upravit o některé záležitosti technického charakteru.

Larosierova skupina mimo jiné navrhla, aby v Evropské unii vznikly dva nové celoevropské úřady pro dohled nad finančním sektorem. Jeden by měl být jakousi sítí národních regulátorů a druhý by měl posuzovat systémová rizika ve finančním systému a v případě potřeby varovat před případným kolapsem.

Podle Sedláčka bude Česko na summitu G20 prosazovat společný postup zemí proti krizi. Setkání zástupců 20 nejdůležitějších vyspělých i rozvojových ekonomik světa se uskuteční v Londýně 2. dubna. Přední politici včetně nového amerického prezidenta Baracka Obamy se budou zabývat dopady globální hospodářské krize, mimo jiné také právě možnostmi regulace bankovních a finančních trhů. Česká republika se setkání zúčastní jako předsednická země Evropské unie.

NERV doposud pomohla navrhnout vládní balík protikrizových opatření.

Většinu navržených opatření na podporu domácí ekonomiky již vláda schválila a prosadila ve sněmovně. Návrhy proti krizi podle Kohouta úkoly ekonomické rady nekončí a její členové se budou scházet i nadále. "Panu premiérovi a dalším členům vlády budeme k dispozici do konce českého předsednictví," dodal Sedláček.

Členy NERV po nedávném odchodu předsedy představenstva a generálního ředitele české pobočky UniCredit Bank Jiřího Kunerta i nadále kromě Sedláčka a Kohouta zůstávají Vladimír Dlouhý, Martin Jahn, Michal Mejstřík, Jiří Schwarz, Jiří Weigl, Jiří Rusnok a Miroslav Zámečník.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz