21. března 2011 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV poradil vládě, aby založila národní kosmickou agenturu

Jednání NERVu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání NERVu | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Česká republika by se měla zaměřit na kosmický výzkum, bio- a nanotechnologie nebo na digitalizaci dokumentů ve veřejné správě. Vláda by měla zřídit národní kosmickou agenturu. Doporučila to Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve své dnešní zprávě o technologické konkurenceschopnosti ČR.

"Světovým trendem je v současnosti zesílená orientace ekonomik na služby, a to zejména na služby s vysokou přidanou hodnotou. Ovšem v ČR převážnou část produkce i exportu ČR stále tvoří průmyslové výrobky, stroje a zařízení.

Čtěte více:

Orientace na služby a jejich export je ve srovnání s vyspělými zeměmi malá," uvedl garant zprávy NERV Jiří Voříšek.

Národní kosmické agentura by se měla stát ve výzkumu a aplikacích kosmických technologií partnerem obdobných světových institucí jako je americká NASA, japonská JAXA nebo francouzská CNES.

"Hlavními přínosy vycházející z kosmických technologií jsou návratnost investic, rozvoj malého a středního podnikání, nové pracovní příležitosti, image českého průmyslu a vědy nebo zahraniční investice a společné projekty," dodal Voříšek.

Dalším problémem je podle závěrů NERV nedostatek odborníků pro vývoj a aplikace technologií, protože řadu těchto odborníků nedokáže ČR udržet.

Stejně tak ve srovnání se světem je ČR pozadu co se týče digitální gramotnosti. Zatímco v Norsku s výpočetní technikou dokáže pracovat 90 procent obyvatel, v tuzemsku je to 60 procent. Problémem je prý také nedostatečná digitalizace dokumentů ve veřejné správě.

Lidovky.cz, ČTK