8. března 2009 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV se připravuje na světový summit

Zástupci čtyř největších zemí EU již o ekonomické krizi jednali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci čtyř největších zemí EU již o ekonomické krizi jednali. | foto: ČTK

PRAHA V Praze se dnes už jen v devíti sejdou členové Národní ekonomické rady vlády (NERV). Zabývat se budou přípravou na dubnový summit největších ekonomik světa G20 v Londýně a jarní Evropskou radu. Česká republika se setkání G20 zúčastní jako předsednická země Evropské unie, a proto má ambici prezentovat co nejširší jednotnou evropskou pozici.

Mluvit budou také o nových regulacích ve finančním systému a evropském plánu hospodářské obnovy, který loni v listopadu předložila Evropská komise.

Světový finanční summit 20 nejdůležitějších vyspělých i rozvojových ekonomik světa se uskuteční v britské metropoli 2. dubna. Přední politici včetně nového amerického prezidenta Baracka Obamy se budou zabývat dopady globální hospodářské krize.

Pro vytvoření nástrojů globálního dohledu nad finančními trhy a proti protekcionismu se vrcholní představitelé klíčových evropských ekonomik a EU vyslovili koncem února na své berlínské schůzce. Ministr financí Miroslav Kalousek tehdy uvedl, že Česká republika jako předsednická země má ambici na summitu prezentovat co nejširší jednotnou evropskou pozici.

Počet členů ekonomické rady se v tomto týdnu snížil na devět poté, co NERV opustil předseda představenstva a generální ředitel české pobočky UniCredit Bank Jiří Kunert. Členy NERV zůstali Vladimír Dlouhý, Martin Jahn, Pavel Kohout, Michal Mejstřík, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz, Jiří Weigl, Jiří Rusnok a Miroslav Zámečník.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.