Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. března 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV v krizi obstál. Na rozdíl od politiků

Ministr financí Miroslav Kalousek a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman na tiskové konferenci 18. února v Praze, kde členové vlády a NERVu představili detaily vládního Národního protikrizového plánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman na tiskové konferenci 18. února v Praze, kde členové vlády a NERVu představili detaily vládního Národního protikrizového plánu. | foto: ČTK

PRAHA Odborníci v Národní ekonomické radě vlády se podle veřejnosti postavili k řešení ekonomické krize lépe než vrcholní politici. V průzkumu veřejného mínění společnosti Median pro Lidové noviny dostal NERV za řešení krize lepší známku než tři vrcholní politici.

Nejhůře v průzkumu dopadly návrhy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka – dotázaní mu v průměru dali známku 3,9. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) přitom za řešení ekonomické krize dostal průměrnou známku 3,7, premiér Mirek Topolánek (ODS) 3,6 a NERV 3,4.

Lídr eurokandidátky ČSSD Jiří Havel si ovšem z výsledků tohoto průzkumu nic nedělá: „Máme k dispozici jiný průzkum.“  

Podle něj návrhy sociální demokracie proti ekonomické krizi ve skutečnosti podporu mají. „Viděl jsem minulý týden průzkum, který ukázal u jednotlivých našich návrhů opatření podporu veřejnosti 70 až 80 procent. Nedokážu si představit lepší,“ říká Havel. „Zatím je to interní materiál,“ dodává.

Sociální demokracie si vzala ekonomickou krizi za hlavní téma letošních voleb do evropského parlamentu. Na svých návrzích jejího řešení staví svou kampaň. 

Nejlépší známky dávali Středočeši

Z průzkumu také vyplynulo, že pozitivněji hodnotí návrhy politiků i ekonomické rady proti krizi lidé z Prahy a středních Čech. Od nich dostali všichni jmenovaní politici i NERV významně lepší známky než od obyvatel zbytku Čech i Moravy. Ani Pražané a Středočeši se svým „optimistickým“ přístupem ale nedali za přístup ke krizi nikomu lepší známku než trojku. Tu od nich dostal NERV.

Na hodnocení protikrizových opatření mají významný vliv také politické preference. Od voličů ČSSD dostal premiér Topolánek v průměru známku 4,1 a předseda ČSSD Paroubek 3,2. Naopak voliči ODS dali Topolánkovi 2,6 a Paroubkovi 4,3. Průzkum společnosti Median proběhl ve druhé polovině února na vzorku 542 respondentů ve věku 18 až 79 let.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...