17. května 2009 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Neúspěšní uchazeči o obří ekozakázku neuspěli s odvoláním

Vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí zamítlo odvolání tří uchazečů, kteří neuspěli v prvním kole tendru na obří státní zakázku na odstranění ekologických škod v hodnotě kolem 115 miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra.

Neúspěšní zájemci se teď podle něj mají možnost dále odvolat k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Námitky proti vyřazení podalo sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International, a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno.

Do druhého kola postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services. Ve druhém kole už bude rozhodovat pouze cena, kterou uchazeči státu nabídnou. Tu by měli oznámit zhruba za čtyři měsíce po prostudování jednotlivých případů, píšou Hospodářské noviny.

V prvním kole uchazeči museli podle MF prokázat schopnost zvládnout zakázku, ve druhém bude rozhodovat jen nabídnutá cena.

Ministerstvo financí předpokládá, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí horní mez nákladů. Cenu by tak nebylo možno v budoucnu navýšit. Ministerstvo si chce rovněž v případné smlouvě vyhradit právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let s tím, že hodnota peněz by zůstala zachována díky inflační doložce.

Tendr kritizovala například nevládní organizace Transparency International kvůli možnému riziku korupce. S kritikou se připojila Hospodářská komora; ta tvrdí, že ve více menších soutěžích by měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz