Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nevím, jaké dopady bude mít na Kypr záchranný plán, přiznal Barroso

José Manuel Barroso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy José Manuel Barroso | foto: Reuters

BRUSEL Dohoda o pomoci Kypru má nejen zajistit finanční stabilitu země, ale také pomoci restartovat "skutečnou ekonomiku". Prohlásil to předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Podle něj by bez dohody Kypr čekal během několika dní bankrot. Barroso zároveň připustil, že komise přesně neví, jaké bude mít záchranný plán dopady na kyperskou ekonomiku a na případné prohloubení recese.

"Jde o mimořádně komplikované okolnosti a je těžké dělat prognózy," řekl Barroso. Záleží i na tom, jaký bude společenský konsensus na Kypru a jak bude země záchranný plán realizovat. "Máme různé scénáře, ale není vhodné dělat přesné ekonomické prognózy," řekl šéf komise.

Plán, který ministři financí eurozóny schválili dnes časně ráno, předpokládá rozsáhlou restrukturalizaci a uzavírání kyperských bank, omezení finančního sektoru na ostrově a postižení velkých vkladů a věřitelů bank. Podle Barrosa dosavadní kyperský model závislý na předimenzovaných bankách nebyl životaschopný.

ČTĚTE ZDE:

Zvažovali jsme různé alternativy, ale bylo jasné, že některé členské státy nebyly s to podporovat Kypr, pokud si zachová tento obchodní model, řekl Barroso.

Na správné realizaci záchranného plánu, jehož součástí je zahraniční pomoc ve výši deseti miliard eur, závisí životaschopnost kyperského hospodářství, řekl šéf EK. Podle něj nešlo jen o dosažení finanční stability na ostrově, ale také "o restartování skutečné ekonomiky". Kypr bude potřebovat nové zdroje růstu, dodal.

Barroso vyzval k solidaritě s Kyprem, který podle něj čekají těžké časy. Zmínil se přitom například o možných investicích velkých evropských společností na Kypru. Koneckonců, je to velmi malá ekonomika a sociální důsledky plánu by se daly zmírnit, řekl Barroso v souvislosti s tím, že Kypr se sotva milionem obyvatel tvoří jen 0,2 procenta ekonomiky EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Kypr také zavedl omezení pro pohyb kapitálu v obavě z odlivu peněz z kyperských kont. Evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier řekl, že takové restrikce by měly být výjimečné a měly by trvat jen několik dní.

Také unijní prezident Herman Von Rompuy zdůraznil sociální rozměr krize na Kypru. Dohoda je "klíčová pro zajištění udržitelné budoucnosti Kypru v eurozóně". "Musíme usilovat o to, abychom zmírnili sociální dopady krize na Kypru a mobilizovali evropské fondy, jako je fond na podporu zaměstnanosti mládeže," uvedl Von Rompuy.

Hlavní body plánu, který má zachránit Kypr před státním bankrotem

  • Eurozóna spolu s Mezinárodní měnovým fondem pomohou Kypru záchranným úvěrem ve výši deseti miliard eur (260 miliard Kč).
  • Tento krok je podmíněn tím, že Kypr vlastními silami shromáždí 5,8 miliard eur - kyperské úřady to hodlají zajistit hlavně mimořádným zdaněním bankovních vkladů nad 100 000 eur, což je maximální částka, která je v rámci Evropské unie pojištěná.
  • Majitelé účtů u největšího finančního ústavu Bank of Cyprus podle dostupných zpráv přijdou zhruba o 30 až 40 procent svých vkladů nad 100 000 eur (2,6 milionu Kč). V případě druhé největší kyperské banky Laiki budou zřejmě ztráty ještě vyšší. Další náklady ponesou i akcionáři a držitelé dluhopisů bank.
  • Tato restrukturalizace by měla v Bank of Cyprus vynést asi 1,2 miliardy eur a v Laiki dokonce 4,2 až 4,6 miliardy eur. Tím by měl mít Kypr v podstatě splněn úkol sehnat vlastními silami požadovanou částku.
  • Eurozóna požaduje, aby se předimenzovaný bankovní sektor Kypru do roku 2018 snížil na průměr EU.
  • Peníze měl Kypru přinést také parlamentem schválený fond solidarity a rozvoje, který by vydal obligace, za něž by stát ručil svým a církevním majetkem. Po restrukturalizaci bank ale bude mít už asi jen okrajový význam.
  • Rusko by mohlo zmírnit podmínky splácení úvěru 2,5 miliardy eur, který poskytlo Kypru, ať již prodloužením doby splatnosti, a/nebo snížením úroků.
,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!